Dzień 26
ZWIERZĘ UKLĘKŁO
Czcią otoczony obraz św. Antoniego w Węgrowie
«Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim».
(J 6,56)
Trzecim miejscem szczególnej czci św. Antoniego z Padwy na terenie diecezji drohiczyńskiej jest świątynia poklasztorna w Węgrowie, której ów święty jest współpatronem (wraz ze św. Piotrem z Alkantary). Franciszkanie-reformaci, którzy przez 200 lat pracowali na tym miejscu, przybyli tu w drugiej połowie XVIII w., a ich zadaniem było szerzenie nauki katolickiej, jako przeciwwagi dla rozpowszechnionych wówczas poglądów protestanckich. Dotyczyło to zwłaszcza prawdy o Eucharystii.
Z pewnością nieraz przytaczali synowie św. Franciszka opowieść o cudzie eucharystycznym, w jakim miał swój udział św. Antoni. Gdy w 1227 r. w Rimini we Włoszech prowadził on dysputę z heretykiem, zaprzeczającym realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, usłyszał na koniec: «Uwierzę, że w tym chlebie jest twój Bóg, jeśli pokłoni się przed nim muł, który do mnie należy». Antoni zgodził się na tę próbę i rzeczywiście – zwierzę uklękło, a niedowiarek stał się odtąd gorliwym wyznawcą Chrystusa.
A jak jest z wiarą w Bożą obecność w Eucharystii dzisiaj? Szósty rozdział Ewangelii według św. Jana możemy czytać jak katechezę na temat Sakramentu Eucharystii, która była obecna u początków Kościoła. Sformułowanie spożywać Ciało i pić Krew odnosi się do uczestnictwa w tym, co pierwsi chrześcijanie nazywali Łamaniem Chleba, a my dziś nazywamy Mszą św. lub Eucharystią – czyli dziękczynieniem.
Słowa Jezusa są jednoznaczne: jeśli chcę w Nim trwać, to dla mnie jako dla człowieka wierzącego i mającego możliwość uczestniczenia we Mszy świętej, nie ma lepszej drogi zjednoczenia. W świetle tych słów czymś nieprawdziwym stają się wypowiedzi: Jestem wierzący, lecz nie praktykujący, bo nie ma możliwości wierzyć – czyli mieć żywą relację z Chrystusem i jednocześnie odrzucać Jego dar, miłość w Komunii świętej. Jezus taki stan porównuje do człowieka obumarłego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie» (J 6,53).
Czy mam świadomość, do czego Bóg dopuszcza mnie, kiedy uczestniczę we Mszy świętej i jak wielką miłość zlewa na mnie, gdy przyjmuję Jego Ciało?