Z medalikiem od Niepokalanie Poczętej
W Sadownem w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia odbyła się ceremonia wręczenia dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej cudownych medalików znanych jako Medalik Niepokalanego Poczęcia. Uroczystości przewodniczył Ks. Krzysztof Rzepczyński, który poświęcił medaliki i wręczył je dzieciom.
Na 27 listopada 1830 roku datowane jest pierwsze objawienia Niepokalanej Matki Boskiej, którego doświadczyła w Cudowny Medalik – złoto Paryżu, w kaplicy przy Rue du Bac, szarytka – siostra Katarzyna Labouré. Według jej późniejszych relacji, widząc Matkę Boską w charakterystycznej pozie z uniesionymi dłońmi, od których rozchodziły się promienie światła, przyjęła misję, by na wzór objawionych wizerunków utworzyć medalik, który będzie wsparciem w wierze dla wszystkich osób potrzebujących w każdym, a zwłaszcza trudnym, czasie. Święta Katarzyna relacjonując doznane objawienia, przekazywała także słowa „Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególniej jeśli będą go nosili na szyi.”
Siostra Katarzyna opowiedziała o swoich objawieniach księdzu Alandel, który był jej spowiednikiem. Opowiedział on o całym zdarzeniu ówczesnemu arcybiskupowi Paryża Hyacinthe-Louis de Quélen, który ufając sile wiary siostry Katarzyny, zezwolił na wykonanie medalików według wskazanego wzoru.
Autor tekst: Lisiecka Aleksandra