Wielka manifestacja wiary
Tradycją naszej parafii jest traktować uroczystości liturgiczne ku czci Najświętszego Sakramentu jako szczególne święto wiary. Rokrocznie, na uroczystej procesji, gromadzą się bardzo licznie mieszkańcy i goście, którzy chętnie odwiedzają naszych gościnnych mieszkańców i piękne nadbużańskie okolice. Dumna i radosna procesja przemierza ulice Knychówka, chwaląc imię Boga modlitwą i pieśniami. Wierni, kierują słowa dziękczynienia i przebłagania, a nade wszystko ufnie powierzają Bożej Opatrzności życie swoje i swoich najbliższych. W tym roku, ze względu na sytuację narodową, związaną ze stanem epidemii koronawirusa, błagalne sława suplikacji „Święty Boże, Święty Mocy… od powietrza, głodu, ognia i wojny, Wybaw nas Panie!” nabrały jeszcze większej mocy.
Tegoroczne obchody Bożego Ciała i Krwi Chrystusa w naszej parafii miały podwójnie uroczysty charakter. W tym dniu uczniowie szkół, obchodzili rocznicę I Komunii Świętej. Ksiądz proboszcz Antoni Klukowski, w asyście księdza wikarego Radosława Żukowskiego, przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił Słowo Boże. W Homilii nawiązał do darów Eucharystii, która jest znakiem jednoczącym wszystkich wiernych Kościoła i źródłem życia wiecznego. Przedstawił rożne aspekty działania Eucharystii w życiu człowieka i mnogość łask z niej płynących. Dzieci, które świętowały swoją rocznicę aktywnie włączyły się w oprawę Mszy św. i dziękowały ks. proboszczowi za udzielony im sakrament.
Parafianie, wraz z naszymi księżmi zadbali o barwną oprawę uroczystszej procesji ku czci Ciała i Krwi Chrystusa. Do przygotowania dekoracji zaangażowały się całe rodziny dzieci przygotowujących się do sakramentu I Komunii Świętej i bierzmowania. Prace logistyczne związane z zaprojektowaniem dekoracji i zebraniem kwiatów rozpoczęto kilka dni wcześniej. Ozdabianie, tradycyjnych czterech ołtarzy, placu wokół Kościoła oraz ulic rozpoczęto już wcześnie rano. Efektem zaangażowania i wspólnej pracy parafian były piękne kwiatowe dywany, które zdobiły każdy z przygotowanych ołtarzy oraz nadały wyjątkowy charakter wejściu do Kościoła. Szlak procesji wyznaczał gęsto wyłożony chodnik z tataraku i kwiatów, a posesje zdobiły flagi w kolorach czerwonym, żółtym i niebieskim. Kwiatowe dywany, zawierające eucharystyczne kształty i moc kolorów, w metaforyczny sposób ujawniły jak natura i człowiek mogą współpracować, na chwałę Bożą.
Kapłani, w otoczeniu strażaków, ministrantów, bielanek i pięknych sztandarów nieśli monstrancję i błogosławili mieszkańcom. Obecność, żywego Jezusa w zgromadzeniu wiernych była odczuwalna.
tekst – Jadwiga Pawluk
zdjęcia – archiwum parafii