W Siemiatyczach powstał mural: Jan Pawła II – Papież Pojednania
17 lipca symbolicznie odsłonięto wielkoformatowy obraz umieszczony na jednej ze ścian bloku przy ulicy Kościelnej należącego do Spółdzielni Lokatorsko – Własnościowej w Siemiatyczach.
Św. Jan Paweł II to nie tylko postać wyniesiona przez Kościół na ołtarze ale też dla nas wszystkich jest On wzorem patrioty, człowieka kochającego ojczyznę i naród, szanującego wartości i każdego człowieka, mówił dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny podczas symbolicznego odsłonięcia muralu z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II.
Mural powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, pozyskaniu funduszy zewnętrznych, współpracy osób, firm i instytucji. Przedstawia wizerunek Papieża Św. Jana Pawła II, Papież unosi dłoń w geście błogosławieństwa, nad nim leci gołąb – symbol pokoju.
Pomysłodawcą stworzenia muralu jest siemiatyczanin Wojciech Szawkało wraz z nieformalną grupą inicjatywną w składzie: Martyna Szumarska, Krzysztof Orzepowski i Wojciech Iwaniuk. Jest to drugi patriotyczny mural w Siemiatyczach, pierwszy z wizerunkiem Rotmistrza Pileckiego również był pomysłem Wojciecha Szawkało. Grupkę tę wspierali przyjaciele, koledzy z pracy, rodzina – każdy przyczynił się jak potrafił.
W uroczystym odsłonięcie muralu wraz z jego inicjatorami i twórcami uczestniczył minister Adam Andruszkiewicz, starosta siemiatycki Marek Bobel, Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach kpt. Grzegorz Szumarski, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Nurzec Hubert Łukasiewicz, dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny, proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli ks. Bohdan Sawicki, lokalny przedsiębiorca wspierający inicjatywę Janusz Demiańczuk, strażacy, leśnicy, mieszkańcy Siemiatycz.
Inicjator utworzenia muralu Wojciech Szawkało podkreślał, że Św. Jan Paweł II to postać nietuzinkowa, osoba którą wszyscy Polacy powinni nosić na co dzień w sercu. Karol Wojtyła jest naprawdę ważną postacią i nie powinniśmy się tego wstydzić – podkreślał wyjaśniając jednocześnie, że miejsce muralu nie jest przypadkowe, bo tuż obok mieści się szkoła im. Jana Pawła II. Pomysłodawca muralu mówił:
– Takie inicjatywy są potrzebne. To właśnie na nas młodych spoczywa obowiązek przekazania kolejnym pokoleniom tego co dobre i wartościowe. Dziękuję wszystkim osobom, które w różny sposób wspierały nas przy powstaniu muralu.
Starosta siemiatycki Marek Bobel dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do postania muralu, który znalazł godne miejsce na wzgórzu w pobliżu kościoła i szkoły. Starosta zachęcał do tworzenia kolejnych podobnych dzieł, zadeklarował wsparcie powiatu i udostępnienie ściany budynków na terenie starostwa, by tam upamiętnić Powstanie Styczniowe i Bitwę Siemiatycką, bo jak podkreślał warto to zrobić w miejscu gdzie 160. lat temu rozgrywały się te wydarzenia.
– Ciszę się, że Siemiatycze pięknieją nie tylko poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale też w taki symboliczny sposób nawiązując do historii. Na muralu mamy postać św. Jana Paweł II osoby ważnej dla Polski, Podlasia i Siemiatycz. To największa postać w historii Polski a symbolicznie odsłaniając ten mural pamiętamy też oszczercze ataki na Papieża, które większość Polaków potępiała. W kontekście tych wydarzeń mural także ma swoją szczególną symbolikę. – mówił w Siemiatyczach Wiceminister Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.
Ks. Bohdan Sawicki proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli na której terenie znajduje się mural mówił o radości, jaka przepełniała go, gdy obserwował powstawanie muralu. Nazwał mural znakiem świętości i zachęty do pięknego życia.
Mural powstał na ścianie udostępnionej przez spółdzielnię mieszkaniową, to była oczywista decyzja mówił prezes spółdzielni Piotr Wincenciak.
-Utrwalany na muralu Papież – Polak wsparty na pastorale błogosławi miastu i wszystkim jego mieszkańcom.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk