W Drohiczynie otwarto wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym
Wiele mamy przykładów brutalności władzy sowieckiej, która przyszła tu do nas na wschód w 1939 roku a potem jeszcze długo z tą wielką brutalnością rozpościerała swoja władzę. – mówił ks. Wiesław Niemyjski proboszcz drohiczyńskiej parafii katedralnej w Zagubku w Drohiczynie podczas otwarcia wystawy portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego. Kapłan wyjaśniał:
– Wielu naszych rodaków, wielu mieszkańców, wielu oficerów, wielu żołnierzy – nie wyraziło na to zgody. To coś przedziwnego, że stajemy w obronie wartości i nie zgadzamy się przemocą mimo iż wydaje się, że to walka, która jest skazana na przegraną. Z tradycji która miała miejsce w czasie zaborów, z tradycji Powstania Styczniowego, z tradycji oporu wobec naporu sowieckiego w 1939 roku, również to pokolenie (wojenne i powojenne) stanęło wobec wyzwanie, że nie możemy zgodzić się na brutalność, zło i poniżenie, które niosła ze sobą władza sowiecka.
Na uroczystym otwarciu wystawy obecni byli m.in. dziekan dekanatu drohiczyńskiego ks. Wiesław Niemyjski, starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel wraz z wicestarostą Sylwestrem Zgierunem, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach Grzegorz Szumarski, Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Łomża Dariusz Syrnicki, Prezes ZŻ NSZ okręg Białystok Mieczysław Korzeniewski, dyrektor Ośrodka Kultury w Drohiczynie Rafał Siwek i autor portretów Piotr Rafałko.
Wystawa ma charakter edukacyjny i patriotyczny, podkreśla starosta Siemiatycki Marek Bobel zachęcając do jej zwiedzania i poznawania historii, jak zaznaczył w trakcie spotkania – tu zawsze żyli patrioci, także dziś tak jest o czym świadczy liczna obecność mieszkańców, turystów i gości.
Jak zauważa burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, portrety zawieszone na ścianach zdają się patrzeć na zwiedzających:
– Patrzą na nas i ich wzroku jakby mówił – nie zapomnijcie o nas i róbcie wszystko, żebyście wy nie znaleźli się w takiej sytuacji jak my.
Jednym z pomysłodawców wystawy jest Wojciech Szawkało, jak mówi o sobie – zawodowo strażak, prywatnie patriota, zarówno pan Wojciech jak i jego koledzy strażacy na wystawę przyszli z rodzinami, by dzieci w ten sposób uczyć historii.
Ekspozycja obejmuje 40 portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego z naciskiem na członków Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Do obrazów dołączone są biogramy bohaterów by umożliwić zwiedzającym zapoznanie się z ich życiorysami i dokonaniami. Przygotowanie i otwarcie wystawy zostało dofinansowane ze środków Fundacji im. Kazimierza Wielkiego w ramach zbiórki Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wystawę objął patronatem Minister Adam Andruszkiewicz.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia Nadbużańskiego Ośrodka Promocji Produktu Lokalnego Zagubek w Drohiczynie przy ul. Targowej 1.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk