Triduum Paschalne w Sadownem
Fotorelacja z obchodów Triduum Paschalnego
WIELKI CZWARTEK
Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Te dni są jedną celebracją, podczas której uczestniczymy w misterium Chrystusa Ukrzyżowane, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. W Wielki Czwartek obchodzimy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Wymownym symbolem celebracji tego dnia jest puste tabernakulum. Liturgia słowa ukazała nam Chrystusa jako naszą Paschę. W Nim dokonuje się Nowe Przymierze Boga z ludźmi. Chrystus poprzez obmycie nóg swoim uczniom objawił swoją bezgraniczną miłość ku człowiekowi oraz przekazał nam zadanie pokornej służby bliźniemu. Tego dnia nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Tamtej nocy czuwaliśmy przy Chrystusie, aby docenić dar Eucharystii i wspominać noc, która doprowadziła nas pod krzyż aż do Jego śmierci, by mógł zmartwychwstać. W tym dniu za odśpiewanie hymny Przed tak Wielkim Sakramentem można było uzyskać odpust zupełny.
WIELKI PIĄTEK
W Wielki Piątek trwaliśmy w rozważaniu Męki i śmierci Chrystusa. Choć tego dnia rozważaliśmy mękę i śmierć naszego Pana, nie jest to celebracja żałobna, lecz pełne dostojeństwa rozważanie tajemnic naszego odkupienia. Nabożeństwo to rozpoczęło się procesją wejścia w milczeniu. Liguria rozpoczęła się bez znaku krzyża i bez błogosławieństwa. W ten sposób możemy zobaczyć, że te celebracje stanowią jedną całość. Następnie celebrans modlił się leżąc krzyżem. W tym czasie wierni, klęcząc trwali w modlitewnym skupieniu. Zaraz po tym była liturgia słowa podczas której był czytany opis Męki Pańskiej. Po Modlitwie wiernych nastąpiła druga część liturgii adoracji krzyża. Najpierw został uroczyście wniesiony zakryty krzyż, który był stopniowo odsłaniany. Ostatnią częścią liturgii była Komunia eucharystyczna. Na koniec Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do Grobu Pańskiego, przy którym którym trwaliśmy w modlitewnej zadumie, aż do poranka zmartwychwstania.
WIELKA SOBOTA
Wigilia Paschalna rozpoczęła się, gdy wszystkie światła w Świątyni są zgaszone, a na dworze jest już ciemno. Liguria światła składa się z poświęcenia ognia, zapalenia paschału, świec i oświetlenia kościoła. Płomień światła jest znakiem gotowości i czuwającego oczekiwania. Gdy ogień i paschał zostały już poświęcone. Następnie w uroczystej procesji do Kościoła został wniesiony zapalony paschał, od którego zostały odpalone świece wiernych na znak przyjęcia zmartwychwstałego Chrystusa do naszego życia. Podczas trzeciej części liturgii, czyli liturgii chrzcielnej w Litanii do Wszystkich Świętych, którą uroczyście śpiewaliśmy prosiliśmy świętych o pomoc i orędownictwo w wiernym wypełnianiu Przymierza. Modlitwa błogosławieństwo wody ukazywała nam symbolikę wody w całej historii zbawienia. Zanurzenie paschału oznacza, że dzięki wodzie zostaliśmy zanurzeni w śmierci, a przez to i w zmartwychwstaniu Chrystusa mocą Ducha Świętego. Po błogosławieństwie wody zapaliliśmy nasze świece od paschału i odnowiliśmy przyrzeczenie chrzcielne. Od tego dnia rozpoczął się czas Komunii „wielkanocnej”.
REZUREKCJA
Liturgia światła, słowa Bożego oraz chrztu były wprowadzeniem i warunkiem radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym na uczcie Eucharystycznej. Ten poranek rozpoczęliśmy od procesji rezurekcyjnej o godz. 6.00, aby całemu światu przekazać dobrą nowinę o Zbawieniu. CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ, ALLELUJA!
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Lisiecka