„Szukajcie prawdy jasnego płomienia, szukajcie nowych, nieodkrytych dróg”
17 marca Mszą św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Strabli, składaniem wiązanek kwiatów przy obelisku tablicy memoratywnej upamiętniającej prezydenta Kaczorowskiego oraz uroczystą akademią w szkole obchodzono jubileusz 10-lecia nadania imienia prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz sztandaru miejscowej szkole podstawowej.
Akcent religijny uroczystości
Mszy św. koncelebrowanej wraz z ks. Antoni Kunickim przewodniczył ks. proboszcz Maciej Łukaszewicz modląc się za całą społeczność szkolną i zawierzając Bogu przyszłość i pomyślność szkoły. Ks. Kunicki modlił się o dar nieba dla ofiar katastrofy smoleńskiej, w której zginął patron szkoły prezydent Ryszard Kaczorowski.
W homilii ks. Kunicki nawiązał do słów odczytanej ewangelii mówiącej o miłości Boga i bliźniego jako największym przykazaniu. Podkreślił, że to przykazanie ma też szczególny wymiar w historii naszej ojczyzny. Przywołał świadectwo ludzkiej tragedii związanej z okresem wywózek – rodziny spod Ciechanowca wspominając, że matka na spakowanie w 1941 r. miała niespełna pół godziny. Żołnierz powiedział jej, że ma jedynie zabrać to co najpotrzebniejsze. Wzięła maszynę do szycia i wodę świeconą, gdyż uważała, że to pomoże jej przetrwać syberyjską katorgę. Żołnierz dał szansę ucieczki jej 8 letniemu synowi Tadeuszowi mówiąc: a ty uciekaj. Ten jednak wtulony w ramiona matki pozostał wraz z siostrami. W okresie 6 letniej zsyłki Tadeusz nie nauczył się czytać, ale umiał modlić się. Wszyscy szczęśliwie wrócili w 1946 roku do kraju. Kapłan podkreślił, że matka postąpiła roztropnie. I o roztropność apelował mówiąc o bieżących wydarzeniach medialnych związanych z atakami na św. Jana Pawła II. Tu warto przypomnieć, że ks. Antoni przyjął świecenia kapłańskie w 1997 roku z rąk Jana Pawła II w Lublinie.
Kapłan nawiązał także do akcentu patriotycznego naszego narodu, podkreślając jaką wartość dla młodego Kaczorowskiego, jego przodków powstańców miała ojczyzna, wiara i nadzieja. Podkreślił zasługi Kaczorowskiego, jego umiłowanie Ojczyzny jako harcerza i prezydenta. W jesieni życia zginął w katastrofie udając się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej wraz z 95 osobami. – To Wy Droga Młodzieży będzie budować przyszłość, niech więc przyświecają Wam hasła wolnościowe naszych przodków, a wiara i nadzieja niech Was uskrzydla – konkludował kapłan.
Patriotyczny akcent szkolnej akademii
Strabla jest największą miejscowością w gminie Wyszki, liczącą blisko 500 mieszkańców. Zawsze istniała tu szkoła, która w 1997 r. otrzymała nowy budynek. Poprawił się status jej funkcjonowania za Sławomira Siemieniuka, dyrektora szkoły.
W ostatnim czasie problemy finansowe i niewielka liczba uczniów spowodowały, że gmina zdecydowała o jej likwidacji. Dzięki działalności założonego w 2016 r. Stowarzyszenia Lokalnego „Bona”, placówkę udało się uratować. Stowarzyszenie pełni funkcję organu prowadzącego i zapewnia szkole podstawowe potrzeby. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, był związany z tym regionem, choć urodził się w Białymstoku, to często odwiedzał nadnarwiańskie tereny. Przed 10. ciu laty został patronem szkoły. Szkoła otrzymała sztandar.
Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik usytuowany na placu kościelnym, gdzie zostały złożone kwiaty, a ks. Kunicki zainicjował modlitwę, skąd nastąpił przemarsz do szkoły.
Akademię szkolną poprzedziło wprowadzenie pocztów sztandarowych i odśpiewanie hymnu państwowego. Uroczystego powitania gości dokonała dyrektor szkoły Agnieszka Nazarko. W jubileuszu uczestniczyli m. in. ks. Antoni Kunicki, były proboszcz parafii, wójt gminy Mariusz Korzeniewski wraz sekretarzem Tadeuszem Wilanowskim i przewodniczącą Rady Gminy Zofią Oksiutą, dyrektor Jacek Falkowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach, miejscowy zespół wokalny, radni, rodzice.
– Dzisiejsze święto budzi w nas szczególne uczucia, jakich nie doznajemy na co dzień, skłania do głębszych refleksji i przemyśleń dotyczących naszej edukacji, przyszłości i korzeni narodowych podkreśliła Milena rozpoczynając akademie szkolną. – W szkole zdobywamy wiedzą, uczymy się samodzielności, odpowiedzialności, kształtujemy swój charakter, rozwijamy nasze zainteresowania i zdolności, dziękowała dyrekcji i nauczycielom za ich zaangażowanie Ola.
Mottem przewodnim akademii były słowa Adama Asnyka: „Szukajcie prawdy jasnego płomienia!, Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg…
Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z życia Ryszarda Kaczorowskiego urodzonego 26 listopada 1919 r. w Białymstoku, ostatniego prezydenta II RP na uchodźctwie.
W 1931 r. Kaczorowski jako uczeń VI klasy szkoły powszechnej wstąpił do Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego. 3 maja 1933 r. złożył przyrzeczenie harcerskie. Od tego czasu krzyż z lilijką stał się dla niego świętością. W sierpniu 1939 r. Kaczorowski rozpoczął służbę w pogotowiu harcerskim. O świcie 1 września w drodze do sklepu, w którym pracował jako praktykant, zobaczył na niebie niemiecki samolot, który rozpoczął nalot na dworzec kolejowy. Kaczorowski rozpoczął wraz z kolegami budowanie struktur konspiracyjnych, został następcą I komendanta białostockiej Chorągwi Szarych Szeregów.
Chórek szkolny zanitował „Balladę rowerową” z refrenem „Naszej ziemi śpiewajmy, Ziemi pokłon oddajmy, Taki prosty serdeczny, harcerski, Niechaj echo poniesie, Tę balladę rajdową, W nowe jutro i przyszłość nową”. Młodzież przypomniała, że Kaczorowski za tajną działalność 17 czerwca 1940 r. został aresztowany przez NKWD. Przetrzymywany w Białymstoku i Mińsku, po trwającym dwa dni procesie został skazany wyrokiem sądu wojskowego na karę śmierci. Dowiedział się, że jest przestępcą, bo chciał obalić panujący system i zagrażał bezpieczeństwu państwa sowieckiego Po stu dniach uwięzienia w celi śmierci 10 maja 1941 r. sąd Związku Sowieckiego zamienił mu karę na 10 lat łagrów. Karę odbywał nad Kołymą w kopalni złota Duskanja nazywanej Doliną Śmierci. Wypuszczony z obozu po wejściu w życie układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 r. zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej i wyszedł wraz z nią do Palestyny. Ten okres z jego życia dopełnił wzruszający „Hymn”- Smutno mi Boże, dla mnie na zachodzie.
Przed publicznością zaprezentował się też z mini koncertem zespół „Młodzi Duchem” ze Strabli.
Prezydent Kaczorowski zadziwiał postawą ducha, która nie przeszkadzała mu w konsekwentnej obronie wartości narodowych. Czuł się wciąż zobowiązany przyrzeczeniem harcerskim.
Optymistycznym akcentem wiary w lepsze jutro, płynącym z postawy prezydenta, patrona szkoły Ryszarda Kaczorowskiego i jego żony Karoliny – honorowych obywateli gminy Wyszki młodzież zakończyła piękną akademię piosenką „Góry do Góry” nagrodzoną licznymi brawami. Akademię przygotowały Magdalena Rzepniewska i Iwona Babulewicz.
Życzenia dyrekcji, uczniom złożył wójt Mariusz Korzeniewski, przewodnicząca RG Wyszki, przedstawiciel zespołu lokalnego.
O trwającym medialnym ataku na największe autorytety ludzi kościoła mówił ks. Kunicki, wspominając sługę bożego ks. Franciszka Blachnickiego założyciela Ruchu „Światło Życie” i „Krucjaty Wyzwolenia Człowieka”, z który spotkał się osobiście. Kapłan wyraził ogromną radość ze wspólnego świętowania. Godnie reprezentował nieobecnego ks. Macieja Łukaszewicza, który po Mszy św. wyjechał na rekolekcje. Na wspólne spotkanie przy stole, poczęstunek zaprosiła dyrektor szkoły Agnieszka Nazarko.
Tekst i zdjęcia: Tadeusz Szereszewski