Świadectwo wiary
Poprzez udział w nabożeństwie, mogliśmy włączyć się w akcje „Polska pod Krzyżem”. Akcja modlitewna jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia w Kościele i na świecie. Na ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk, na bluźnierstwa, które zaczęły szerzyć się na nieznaną dotąd skalę. Coraz częściej można usłyszeć o atakach, zarówno słownych jak i fizycznych na kapłanów. Kościoły są niszczone i dewastowane zarówno w odległym świecie jak i w samej Europie. Jako chrześcijanie znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Pełni nadziei w tych dniach modliliśmy się w wielu intencjach, w tym także za naszą Ojczyznę i miasto.
Wszystko zaczęło się w piątek o 18:00 Mszą Świętą. Następnie była adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich, misyjnych i zakonnych oraz tych osób, które już podążają drogą powołania. Następnego dnia wierni mogli uczestniczyć we Mszach o 9:00, 12:00 oraz 17:00. Między Mszami również prowadzona była adoracja przez różnie grupy modlitewne. Po Mszy wieczornej odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, którą prowadził ks. prał. Zbigniew Niemyjski – proboszcz naszej parafii. Wzięły w niej udział różne grupy modlitewne oraz wiekowe. Czytania rozważań każdej stacji zwracały naszą uwagę na problemy codzienności, nasze postępowanie i radzenie sobie z kłopotami. Krzyż był niesiony przez wiernych w zadumie nad własnym krzyżem dnia codziennego. Zakończenie modlitwy tego dnia nastąpiło w kościele pw. Świętych Cyryla i Metodego, gdzie zostały też pobłogosławione krzyże przyniesione przez wiernych ze swoich domów.
W niedzielę 15 września 2019 roku obchodziliśmy przeniesione z soboty Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które w naszej parafii ma rangę uroczystości odpustowej. Niedziela w kościele parafialnym rozpoczęła się o 7:30 Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Po głównej Mszy świętej o 12:00 odbyła się procesja Eucharystyczna. Tak jak w poprzednich dniach, tak i w niedzielę odbywała się pomiędzy Mszami adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez różne wspólnoty.
Homilie w tych dniach głosił ks. Piotr Karwowski. Pierwszego dnia w piątek była ona poświęcona osobie św. Jana Chryzostoma i jego nauczaniu o Eucharystii, drugiego w sobotę osobie Matki Bożej Bolesnej, będącej dla nas wzorem znoszenia cierpień, a trzeciego w niedzielę historii odnalezienia przez św. Helenę Krzyża Chrystusa i ponownego odzyskania relikwii. W kazaniach uwaga zwrócona była na patriotyzm, bycie prawym, nie wstydzenie się Chrystusa, staranność wykonywania znaku krzyża, siłę modlitwy, mozaiki i freski w naszej parafialnej świątyni oraz, aby w naszej codzienności nie zapominać o obecności Boga i noszeniu symboli religijnych wyrażających przynależność do Chrystusa.
Parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z ks. Piotrem stworzył także okolicznościową patriotyczną dekorację umieszczoną na prezbiterium. Te dni pełne modlitwy umocniły nas w wierze i dały siłę na kolejne wyzwania, jakie przynosi nam życie. Uczestnictwo w tych wydarzeniach było pięknym świadectwem naszej wiary.
Tekst – Elżbieta Bagińska
Zdjęcia – Zbigniew Dzwonkowski