Parafia Kąty u źródeł Bożego Miłosierdzia
Łączyli się oni duchowo z modlitewnym czuwaniem w Sokołowie Podlaskim pod hasłem : „Św. Jana Paweł II Apostołem Miłosierdzia”, reprezentując też diecezję drohiczyńską, za wiedzą organizatorów spotkania i z błogosławieństwem bpa Piotra Sawczuka. Kątowscy pielgrzymi włączyli się w modlitwę zakonną przy trumnie św. Faustyny, a następnie uczestniczyli w bazylice Miłosierdzia Bożego w nabożeństwie Drogi Miłosierdzia zatytułowanym :„Spotkanie w blasku wiary”, transmitowanym przez TVP, modlitewnym czuwaniu w intencji Ojczyzny oraz nocnej Eucharystii celebrowanej przez ks. bpa Janusza Mastalskiego. W Eucharystii tej uczestniczyli także pielgrzymi z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, którzy od kilku lat są na niej obecni w drodze na Jasną Górę. Parafianie z Katów nawiedzili także sanktuarium św. Jana Pawła II na tzw. „Białych Morzach” oraz miejsca związane z jego życiem, takie jak: Dom Biskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Dzięki uprzejmości sekretarza obecnego Metropolity Krakowskiego, modlili się oni tam w jego prywatnej kaplicy, gdzie Karol Wojtyła kształtował się u boku ks. kard Adama Sapiehy, przyjął święcenia kapłańskie i modlił się oraz pracował jako arcybiskup i kardynał oraz kościół św. Floriana, gdzie przez kilka lat był duszpasterzem i gromadził młodzież. W Sanktuarium Krzyża św. w Nowej Hucie Mogile, zostali przyjęci przez Mogilskiego Opata o. Adriana Mroza w ostatnim dniu obchodów jubileuszowego roku 800 lecia istnienia opactwa pod słynącym cudami, wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa, do którego pielgrzymowało na przestrzeni wieków, doznając łask na przestrzeni wieków, liczne grono świętych i królów.
Zwiedzono także historyczne miejsca Krakowa, takie jak Wawel, modląc się w intencji Ojczyzny przed konfesją św. Stanisława i relikwiami św. Jadwigi oraz przy katedralnych sarkofagach i w królewskich kryptach, gdzie obok królewskich rodzin spoczywają zasłużeni dla Polski poeci z Mickiewiczem, Słowacki, czy Norwidem , kapłani z kard. Sapiehą, abpem Baziakiem oraz kard. Macharskim, a także zasłużeni przywódcy z Józefem Piłsudskim i Lechem Kaczyńskim.
Pomimo zmęczenia i trudności, związanych ze znalezieniem miejsca w obleganych tego dnia Łagiewnikach, nasi parafianie podkreślali, że warto było w tym czasie zanurzyć się w źródle Miłosierdzia Bożego potrzebnemu w obecnych czasach zarówno światu, jak też każdemu człowiekowi, lękającemu się o swój los.
Tekst i zdjęcia: Ks. Artur Płachno