Niewolnicy Maryi
Do tej chwili wszyscy przygotowywali się indywidualnie w swoich domach oraz wspólnie w kościele (w środy i piątki) pod kierunkiem parafialnego opiekuna kółek różańcowych, ks. Pawła Koca. To dzięki niemu zainteresowani zawierzeniem otrzymali specjalne książeczki z modlitwami na 33 dni, wg św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Termin ,,niewola miłości” zaczerpnięty jest z traktatu wyżej wymienionego św. Ludwika. Polega na świadomym i dobrowolnym obraniu Jezusa Chrystusa za swego Pana i Zbawiciela. Tak naprawdę jest to odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Najprostszą drogą do Jezusa jest Maryja. Ona na pewno doprowadzi do swego Syna, każdego, kto odda się Jej w niewolę miłości. Istotą tego nabożeństwa jest więc także naśladowanie Maryi – przyjęcie Jej postawy pokornego poddania się woli Bożej.
Podczas Mszy św. ks. Paweł modlił się w intencjach tych, którzy zdecydowali się na wejście na drogę duchowego niewolnictwa Maryi. Po Eucharystii kapłan poprosił zainteresowane osoby przed obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Tu odśpiewano Hymn do Ducha Świętego a następnie odbyło się indywidualne zawierzenie poprzez odczytanie Aktu ofiarowania. Ks. Paweł zauważył, że Maryja Ostrobramska jest Matką w stanie błogosławionym. Dzień zawierzenia opatrznościowo wypadł w Święto Nawiedzenia N.M.P., która po Zwiastowaniu nawiedziła św. Elżbietę, niosąc w swoim łonie do niej Pana Jezusa.
Kapłan poświęcił łańcuszki z Cudownym Medalikiem, które noszone przez ,,niewolników Maryi” na ręku, mają im przypominać o ich oddaniu w niewolę miłości.
Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski. Maryja w darze wdzięczności otrzymała piękną biało-niebieską kompozycję kwiatową, a ks. Paweł drobny upominek wraz z życzeniami opieki Matki Bożej.
tekst i zdjęcia – Bożena Zdzieborska