List pasterski Biskupa Drohiczyńskiego na XV Niedzielę Zwykłą
Czcigodni Kapłani,
Drogie Osoby Konsekrowane,
Umiłowani w Panu Diecezjalnie!
1. Przyszedł czas wakacji i urlopów, choć dla bardzo wielu ludzi również letnie miesiące będą wypełnione ciężką pracą. Dziękujemy rolnikom przygotowującym się do żniw i pracownikom innych zawodów za ich trud, łączymy się z nimi duchowo i otaczamy modlitwą. Na lipiec i sierpień wiele wspólnot formacyjnych działających w naszych parafiach planuje swoje rekolekcje, obozy i dni skupienia połączone z wypoczynkiem. Pragnę serdecznie zachęcić do udziału w takich przedsięwzięciach, które łączą elementy formacji duchowej z wyjazdem w ciekawe miejsca, zmianą otoczenia i aktywnością fizyczną. Wypoczynek, należy się wszystkim ponoszącym całoroczny trud. Nie będzie to jednak dobry czas, jeśli – zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży – ograniczy się do błogiego lenistwa lub szukania mocnych wrażeń. Pozwalając sobie na odprężenie i regenerację sił fizycznych, zatroszczmy się jednocześnie o umocnienie duchowe. Tych, którym pozwala na to zdrowie i wiek, zapraszam na Pieszą Pielgrzymkę Drohiczyńską na Jasną Górę. W ubiegłym roku ponad 500 osób z naszej Diecezji wzięło udział w Pielgrzymce. Niektórzy niecierpliwie czekają na początek sierpnia, by po raz kolejny wyruszyć w drogę, ponieważ jest to dla nich błogosławiony czas umocnienia wiary i przeżycia wspólnoty pielgrzymującego Kościoła. Żyjąc w skomplikowanych warunkach dzisiejszego świata, w otaczającym nas zamęcie i niepewności, bardzo tego potrzebujemy. Potrzebujemy poczucia sensu, poczucia bliskości Boga, który nas kocha i uśmiechu Niebieskiej Matki, która się o nas troszczy. Przyjmijmy pouczenie dzisiejszej liturgii słowa.
2. I czytanie (Am 7,12-15) ukazuje los proroka, człowieka powołanego przez Boga i posłanego do wypełnienia określonej misji. Przykładem jest Amos, który żył ponad 700 lat przed Chrystusem, po rozpadzie wspaniałego królestwa króla Dawida na część północną i południową. Na domiar złego podzielone królestwa zaczęły ze sobą konkurować, a nawet walczyć. W królestwie północnym powstają miejsca kultu pogańskiego utworzone po to, by były przeciwwagą dla świątyni w Jerozolimie. Prorok upomina za ten straszny grzech oddawania czci posągom fałszywych bogów. Upomina też za niepohamowane powiększanie majątków i gnębienie ubogich braci. Nietrudno się domyślić, że swoją działalnością budzi gniew ludzi, którym odpowiada istniejący stan. Amos musi uchodzić i nic nie pomagają jego tłumaczenia, że nie należy do grupy zawodowych proroków i że jest powołany przez Boga.
3. Czytania dzisiejszej niedzieli stawiają w szeregu proroków także Apostołów. Chrystus posyła ich po dwóch z misją głoszenia Dobrej Nowiny i wzywania do nawrócenia. Wyposaża ich też we władzę nad duchami nieczystymi. Inicjatywa należy do Jezusa, wybrał tych, których sam chciał. Niekiedy oferowali Mu wprawdzie swoje usługi sami kandydaci, ale przeważnie sami też rezygnowali dowiedziawszy się o warunkach, jakie muszą spełnić. Św. Marek Ewangelista (Mk 6,7-13) przytacza słowa Jezusa, który udziela posłanym ważnych rad, a nawet ostrzega. Jednak, choć ich położenie będzie trudne, nie powinni się bać i przesadnie zabezpieczać, zabierać ze sobą trzosa, torby czy sandałów. Ich mocą i mądrością ma być Pan. Mimo zrozumiałych obaw, zapewne przepełnia ich radość, że zostali zaangażowani przez Jezusa. Wkrótce zobaczą też, jakie oczekiwania wobec Boga mają ludzie, jaki jest ich głód prawdy i głód miłości. Zarówno starotestamentalni Prorocy jak i Apostołowie są ludźmi w drodze. Idą w świetle Bożego słowa i w Jego mocy. Jest jednak między nimi pewna różnica. Św. Jan Chryzostom napisał, że Mojżesz dał tablice przykazań, uczniowie Chrystusa nie dostali zaś do rąk żadnych materialnych znaków. Prawo Boże mają mieć wypisane w sercach i sami mają być tablicami Boga.
4. Św. Paweł Apostoł w II czytaniu (Ef 1,3-6.11-12) pisze, że Bóg w Chrystusie wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie. W niebieskim biurze projektowym został nakreślony piękny kształt naszej drogi. Wystarczy tylko wiernie ten projekt zrealizować. Równia pochyła, wiodąca ku śmierci, na której znajdował się grzeszny człowiek, została przez Chrystusa odwrócona. Teraz możemy wybrać Boga i ku Niemu skierować swoje życie. Coraz wyraźniej odkrywamy też, że Bóg tego pragnie jeszcze bardziej niż my, chce byśmy żyli, chce nas mieć przy sobie na wieki, chce naszej świętości. I w tym odwróceniu rzeczywistości grzechu, miała swój udział nowa Niewiasta, nowa Ewa – Niepokalana Dziewica Maryja. W Niej nie było żadnej zmazy grzechu, stworzona została jako Niepokalana, Piękna i Święta.
5. Do Jej jasnogórskiego tronu wyruszy w tym roku już po raz 34 Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska. Hasłem będą słowa „Wspólnota wyzwalająca”. W rozważaniach będziemy pozostawać w klimacie Księgi Wyjścia, która pokazuje, że niewola jest realnym zagrożeniem. Może w nią popaść konkretny człowiek, ale może też popaść cały naród. Niewola może mieć różne postacie i różne źródła. Niekiedy wystarczy bierność i lekkomyślność. Okoliczności zewnętrze mogą się zmienić tak głęboko, że człowiek bezwiednie znajdzie się w niewoli, tylko dlatego, że nie był czujny i się zagapił. Wydaje się, że siły zła, mające na usługach technikę, pieniądze i media, są nieograniczone. Czasem niewola potrafi skrępować tak mocno, że odzyskanie wolności przerasta ludzkie możliwości, a wszelkie próby idące w tym kierunku kończą się niepowodzeniem. Stan zniewolonego człowieka jest smutny i beznadziejny. Jedynym jego ratunkiem jest interwencja Boga.
Pierwszym polem walki o wolność jest ludzkie serce. Ono ma tę właściwość, że mimo zagrożeń zewnętrznych może pozostać wolne. Tym większa jest na to szansa, im szerzej człowiek otworzy się
na Boga, który ma moc wyzwalania i oczyszczania. On może stworzyć wszystko na nowo. On też walczy o każdego człowieka. Wyprowadza go na pustynię, pozwala doświadczyć kruchości życia i obudzić potrzebę oparcia się na Bogu. Następnie odnawia z nim przymierze, które staje się gwarancją zachowania wolności.
6. Serdecznie zapraszam Was, Drodzy Bracia i Siostry, na pielgrzymi szlak. Zwracam się z zaproszeniem do młodzieży. Podejmijcie tę odważną decyzję i poświęćcie trochę swego wolnego czasu na te rekolekcje w drodze. Dajcie szansę Panu Bogu, który chce mówić do waszego serca, dajcie też szansę samym sobie na modlitwę, której dotąd nie było za wiele, na trud, od którego wielu z was ucieka, a który – jeśli jest właściwie skierowany – przynosi dobre efekty formacyjne. Zabierzcie swoich przyjaciół, swoich rodziców lub młodsze rodzeństwo. Zaproszeni są wszyscy. Bardzo trudno spotkać dawnych pielgrzymów, którzy żałowaliby podjętej kiedyś decyzji. Można za to spotkać bardzo wielu weteranów, którzy pielgrzymką żyją cały rok. Nasza Pielgrzymka – podobnie jak w ubiegłym roku – będzie szła w 4 grupach: 1) Bielsko-Katedralnej, 2) Łochowskiej, 3) Sokołowskiej i 4) Węgrowskiej.
Wielu z Was nie będzie mogło z różnych powodów wybrać się na Pielgrzymkę. Jesteście, Kochani, zaproszeni do pielgrzymowania duchowego, do włączenia się do grupy Srebrnej. Niech jej uczestnicy wzbudzą swoją intencję i będą w stanie łaski uświęcającej, w miarę możliwości niech codziennie uczestniczą w swojej parafii w Eucharystii, przyjmą Komunię świętą, odmówią cząstkę różańca i włączą się w modlitwę Apelu Jasnogórskiego. Proszę, zainteresujcie się materiałami dostępnymi w Internecie i zapiszcie się formalnie w swojej parafii do grupy Srebrnej, bo to upoważni Was do otrzymania znaczka, karty pielgrzyma i zapewni poczucie żywej łączności z pątniczą wspólnotą. Zapraszam też do przybycia na Jasną Górę w dniu wejścia naszej Pielgrzymki. Z góry dziękuję kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za wszelkie przejawy zaangażowania w organizację Pielgrzymki i jej przebieg.
Jest moją wielką radością, że w dniach od 21 do 26 sierpnia 2024 r. odbędzie się kolejna (już 5-ta) Drohiczyńska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Dla osób, które mają mniej wolnego czasu do zagospodarowania, a kochają swoją Matkę Niebieską, jest to bardzo dobra propozycja. Niestety, liczba uczestników z powodów organizacyjnych jest tu ograniczona i lista już prawie zamknięta.
7. Na koniec pragnę wspomnieć o ważnym modlitewnym spotkaniu, które odbędzie się pod koniec lipca br. Chodzi o Diecezjalną Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin do Sanktuarium Trójcy Świętej i św. Anny w Prostyni, która będzie miała miejsce 28 lipca 2024 r., od godz. 10.30, do 15.30, z Mszą świętą odpustową o godz. 12.00. Serdecznie zapraszam wszystkich, którym leży na sercu dobro rodzin w naszej Diecezji i w naszej Ojczyźnie. Bardzo ważny jest wzrost świadomości problemów z tym związanych, a jeszcze bardziej potrzebna nasza ufna modlitwa. Spotkanie połączone jest z obrzędem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i aktem zawierzenia małżonków wstawiennictwu św. Anny. Plakaty informujące o Pielgrzymce do Prostyni będą wywieszone we wszystkich parafiach.
Umiłowani w Panu! Bardzo Was proszę o modlitwę w intencji Diecezji Drohiczyńskiej, parafii z których pochodzicie, w intencji waszych duszpasterzy i w intencji nowych, świętych powołań do służby kapłańskiej i życia konsekrowanego, o powołania do życia małżeńskiego i łaskę bezpiecznych narodzin potomstwa. Niech we wszystkich ważnych dla Was sprawach wspiera Was błogosławieństwo Boga w Trójcy Świętej Jedynego i wstawiennictwo Maryi, naszej Matki i Królowej. Amen
/-/ + Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński