Klub seniora w Czajach
Dla mieszkańców wszystkich wsi Czaje (bo jest kilka: Czaje Wieś, Czaje Wólka, Czaje Lipki, niektórzy wymieniają też nazwę Czaje Dwór, choć nie jest to nazwa oficjalna) było to duże i ważne wydarzenie stąd i jego wyjątkowo okazała oprawa. Pierwszym punktem uroczystości była Msza Św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Czajach.
Proboszcz parafii ks. Dariusz Misior mówił w homilii:
– Dziś gromadzą nas ludzie starsi, w minionym tygodniu obchodziliśmy wspomnienie św. Joachima i Anny dziadków Jezusa, a dziś otwieramy Klub Seniora, to wydarzenia, które łączą się ze sobą i kierują naszą uwagę na osoby starsze.
Kapłan przypomniał słowa papieża Franciszka który wydał orędzi kierowane do osób starszych, cytował słowa Ojca Św. – Bóg chce abyśmy nie zostawiali osób starszych samych sobie, abyśmy nie spychali ich na margines.
Zwrócił też uwagę na tegoroczną bliskość obchodzonego w Kościele dnia osób starszych i Światowych Dni Młodzieży i przypomniał, że osoby starsze zawsze były i powinny być wzorcem dla młodego pokolenia.
Msza Św. zgromadziła liczne grono mieszkańców i gości, a wśród nich, te najważniejsze osoby – seniorów. Najstarsi parafianie aktywnie uczestniczyli w Eucharystii, czytali czytania i modlitwę wiernych, szli też do ołtarza w procesji z darami.
Dalsze uroczystości odbyły się przy nowo otwieranym obiekcie. Elżbieta Bryc kierownik klubu przypomniała historię budynku który kiedyś był szkołą. Opowieść sięgała sięga odległych czasów, bo pierwszą powszechną szkołę powołano w Czajach w roku 1920.
Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki przyznał że kiedy został burmistrzem dostrzegł jak wiele osób starszych mieszka na terenie gminy, co było bardzo zauważalne w czasie pandemii gdy do seniorów kierowano szczególną pomoc. Burmistrz połączył tę obserwację z dużą ilością znajdujących się na terenie gminy niedziałających szkół. Zwrócił się w tej sprawie do kierownik MOPS i efektem są już cztery Kluby Seniora w gminie. Podkreślał że dzięki rządowemu wsparciu wyremontowano na terenie gminy Ciechanowiec w sumie 9 obiektów nadając im nowe życie.
Z kolei starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński pogratulował przekształcenia pustostanu w coś co będzie tętniło życiem. Jak mówił, brakuje miejsc gdzie można spotkać się i porozmawiać, dlatego dzięki wsparciu rządu takie kluby są otwierane, by mogły służyć ludziom.
Tworzenie pierwszego w gminie klubu dedykowanego osobom starszym wspominała Dorota Łapiak, która przed laty będąc dyrektorem ośrodka kultury w Ciechanowcu podjęła się tworzenia klubu dedykowanego seniorom. Wspominała jakie było to wówczas trudne, idea okazała się bardzo potrzebna i powstają kolejne Kluby Seniora, choć dziś ich tworzenie jest prostsze i można korzystać zarówno z finansowego wsparcia rządu i jak i z doświadczeń poprzedników.
Marzena Kryńska dyrektor OPS w Ciechanowcu, przypomniała jak pierwszy raz wnioskowano o środki na tworzenie Klubu Seniora. Choć był to dość spontanicznie pisany projekt to otrzymał najwyższą ilość punktów i klub szczęśliwie powstał. Jego działalność była zachętą do tworzenia kolejnych.
Wójt gminy Grodzisk Dariusz Tatarczuk dziękował za utworzenie klubu z którego będą też korzystać także mieszkańcy gminy Grodzisk.
Podczas niedzielnego spotkania dokonano otwarcia placówki symbolicznie przecinając wstęgę, a ks. Misior poświęcił budynek. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli zwiedzić obiekt, na koniec wszyscy zasiedli do stołu, gdzie biesiadowano ciesząc się z klubu który daje mieszkańcom możliwość bycia razem.
Mieszkańcy wsi Czaje z dużym zadowoleniem mówią o klubie, z którego mogą korzystać, cieszą się również, że opuszczony i zaniedbany budynek po zlikwidowanej przed laty szkole, znów tętni życiem.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk