„Hosanna, Synowi Dawidowemu!”
W tradycji polskiej, Niedziela Palmowa określana jest jako Niedziela Kwietna i Wierzbna. Związana jest z pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Te dwie nazwy łączą się ściśle ze sobą, ponieważ tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki wykonane z wierzbowych bazi, ozdobione zielenią i kwiatami. Symbolizują odradzające się życie. Zwyczaj tworzenia palm wielkanocnych zapoczątkowany został we Francji w VII wieku. Do czasów współczesnych przetrwał w południowych Niemczech, Austrii i w Polsce. Konkursy na najpiękniejsze palmy odbywają się w Łysych na Kurpiach oraz w małopolskiej Lipnicy Murowanej i Limanowej. Również mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej wpisują się w tę tradycję.
Parafia Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie od wielu już lat jest organizatorem konkursu na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze zwyczajami wielkanocnymi na terenie parafii, kształtowanie patriotyzmu lokalnego i więzi emocjonalnej ze środowiskiem parafialnym, integrowanie grup szkolnych i lokalnych społeczności do osiągnięcia wspólnego celu ze zwróceniem uwagi na oryginalność i estetykę wykonania pracy. Fundatorem nagród był ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski. Konkurs rozgrywał się w kategoriach: indywidualnej, grup szkolnych (klasy 0-III i IV-VIII) oraz grup pozaszkolnych. Koordynatorem Konkursu była p. Dorota Koroś ze szkoły w Kiełczewie. W tym roku zgłoszono 27 palm: 25 wykonanych przez przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz 2 przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kiełczewa i Prostyni. Wszystkie dostarczone zostały do bazyliki w piątek 11 kwietnia. Wtedy też zebrała się komisja w składzie: p. Joanna Sokołowska – przewodnicząca oraz członkowie: p. Halina Rytel – Skorek, p. Hanna Tarnowska, p. Ewa Jakubik i p. Paweł Tarnowski. Ocenie podlegały: wielkość palmy, wykorzystanie elementów dekoracyjnych wykonanych własnoręcznie, estetyka wykonania, wizualna prezentacja palmy, oryginalność i pracochłonność wykonania. Wszystkie palmy były niepowtarzalnie piękne, zachwycająco kolorowe i misternie wykonane. Każda palma była dziełem sztuki, dlatego wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni.
Konkursowe palmy uświetniły uroczystą procesję wokół bazyliki w Niedzielę Palmową 13 kwietnia. Pięknie prezentowały się podczas radosnego śpiewu „Hosanna, Synowi Bożemu!”. Tego dnia wiele osób miało również małe, kolorowe palemki wykonane samodzielnie z wierzbowych gałązek, zielonych odrostów iglaków i bibułkowych kwiatów. Po Mszy Świętej nastąpiło ogłoszenie wyników Konkursu. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczali: ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii Prostyń oraz p. Andrzej Koroś – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Zakończeniem tegorocznego Konkursu było wspólne zdjęcie laureatów i organizatorów na tle wspaniałych wielkanocnych palm.
Niedziela Palmowa to także Niedziela Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wielki Tydzień. To czas duchowego przygotowania do świąt, czas wyciszenia i skupienia. Tego dnia w Prostyni zorganizowana została Droga Krzyżowa w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział parafianie prostyńscy. Rozpoczęła się przy Pomniku Jana Pawła II przy prostyńskiej szkole. Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń i ks. Krzysztof Nagórny, miejscowy wikariusz. Rozważania kolejnych stacji dotyczyły polskich przywar, grzechów, zaniedbań i niebezpieczeństwa ślepego naśladowania innych. Podczas marszu śpiewane były pieśni pasyjne. Czoło procesji stanowił krzyż niesiony przez parafian. Trasę przemarszu zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostyni.
Tekst: Ewa Jakubik
Zdjęcia: Andrzej Koroś