Aktorzy z sercem na dłoni
Przez te dziesiątki lat placówka na stałe wrosła w krajobraz miasta, parafii i diecezji. Jednym z dzieł podejmowanych przez warsztatowiczów są inscenizacje teatralnych. Często są to jasełka, czy bajki. W Wielkim Poście, niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu, swoje aktorskie talenty wykorzystali sięgając po tematykę pasyjną. Przygotowano „Misterium”.
Sztuka przygotowywana przez wiele tygodni, poprzedzona licznymi próbami, wystawiana jest wielokrotnie w czasie Wielkiego Postu. Wystawiana jest dla grup odwiedzających siemiatycki WTZ, aktorzy mają też swoje tournée – grają głównie w szkołach podczas rekolekcji wielkopostnych. Zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Czartajewie i Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach. Kilka placówek, w tym siemiatyckie podstawówki poprosiło, o wystawienie sztuk dla nich podczas spotkania w warsztacie.
Misterium przygotowane przez niepełnosprawnych uczestników WTZ wraz z terapeutami i siostrami, to niezwykła forma ewangelizacji. Wyjątkowi aktorzy, za każdym razem, wychodząc na scenę dają z siebie wszystko. W powierzone role wcielają się w stu procentach swoich możliwości. Efekt chwyta za serce.
Po raz pierwszy nadzór nad inscenizacją objęła siostra Maksymilia. Karmelitanka wzięła na siebie rolę scenarzysty i reżysera przygotowanej sztuki. Aktorami są osoby niepełnosprawne – uczestnicy warsztatu, wspierają ich terapeuci. A spektakl wzrusza i porusza i w bardzo realistyczny ale też wyjątkowy sposób przypomina nam ile Chrystus wycierpiał, by odkupić nasze grzechy. Misterium kończy scena Zmartwychwstania.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk