78 rocznica Bitwy pod Bodakami
Rozpoczęły się one Mszą świętą w kościele p.w. NMP Wspomożenia Wiernych. Mszy św. przewodniczył ks. Robert Figura, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie i kapelan Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Białystok wraz z ks. seniorem Mieczysławem Rzepniewskim.
Po uroczystym wprowadzeniu pocztów sztandarowych w słowie wstępnym ks. Robert Figura powitał przybyłych i polecił modlitwie tych, którzy ofiarnie bronili Ojczyzny przed totalitarnym zniewoleniem. W homilii nawiązał do uroczystości Wniebowstąpienia i bitwy pod Bodakami. Po mszy św. w kościele miała miejsce cześć artystyczna przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w pod kierunkiem nauczycielki Ewy Ostrowskiej z udziałem chóru Klubu Seniora „Aktywni” z Kalnicy. W gronie recytatorów uczennicy i członka Seniora „Aktywni” z recytacją swoich wierszy niepodległościowo – patriotycznych i odnoszących się do Bitwy pod Bodakami wystąpił ks. kanonik Mieczysław Rzepniewski.
Uroczystość była okazją do odznaczeń. Krzyżem Zasługi ZŻ NSZ uhonorowano Jana Matuszewskiego, jednego z ostatnich żyjących członków narodowego podziemia niepodległościowego z tego regionu, Dariusza Zabłudowskiego, pochodzącego z Brańska oraz Dariusza Syrnickiego działacza związku z Łomży. Odznaczenie otrzymał także Zdzisław Zabłudowski, który tego dnia nie mógł osobiście odebrać odznaczenia.
Po Mszy św. wszyscy pod przewodnictwem pocztów sztandarowych przeszli na cmentarz w Klichach, gdzie znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom NSZ poległym 17 maja 1945 r. w Bodakach i nagrobki innych poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Przy pomniku po odśpiewaniu hymnu państwowego odczytano Apel Poległych, odmówiono modlitwę, zapalono znicze. Po złożeniu wiązanek kwiatów głos zabrał wójt Andrzej Jankowski i prezes ŚZŻ NSZ Mieczysław Korzeniewski, który kultywuje pamięć swojego brata Józefa „Osy” i jego towarzyszy broni.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe. Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Okręgu Białystok, Łomża, Okręgu Warmińsko-Mazurskiego, poczet Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Brańsk reprezentowany przez strażaków z OSP Szmurły, poczty ze szkoły w Holonkach, Domanowie i Chojewie. Obecne były rodziny żołnierzy biorących udział w bitwie, harcerze. Dopisała lokalna społeczność oraz goście z bliższych i dalszych okolic.
Ostatnim akcentem uroczystości było udanie się do Bodak pod Pomnik „Pamięci Żołnierzy NSZ poległych tam w bitwie.
Przypomnijmy, 17 maja 1945 r. oddział Narodowych Sił Zbrojnych, liczący ok. 50 żołnierzy pod dowództwem Zbigniewa Zalewskiego ps. „Drzymała”, „Orłowski” i jego zastępcy Augustyna Dobrowolskiego ps. „Kruk” po rozbiciu posterunku Milicji Obywatelskiej w Siemiatyczach zatrzymał się blisko rzeki i lasu we wsi Bodaki na odpoczynek. Tam został zaatakowały przez siły KBW, MO i NKWD, które pacyfikowały Podlasie. W walce zginęło 23 partyzantów, w tym dowódca, a 5 dostało się do niewoli. Sowieci zamordowali również 3 gospodarzy i kilku wzięli do niewoli. Żołnierzy pochowano na cmentarzach w Klichach i Łubinie.
W 2019 r. powstał film produkcji TVP w reżyserii Ewy Szkalickiej p.t. „Bitwy Niezłomnych – „Bodaki”. Reżyser Szkalicka zaszczyciła swoją obecnością uroczystości rocznicowe. Zabrała głos na cmentarzu w Klichach i przy Krzyżu w Bodakach. W uroczystościach uczestniczył także dyrektor Wydziału Pedagogicznego Franciszek Górki z Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Po uroczystościach wójt Gminy Brańska zorganizował ognisko w Szmurłach. Członkowie i sympatycy ŚZŻ NSZ mieli też okazję do integracji na spotkaniu w Brańsku na posesji Mieczysława Korzeniewskiego.
Tekst i zdjęcia -Tadeusz Szereszewski