Stoi Królowa po Twojej prawicy
Przed Mszą św. przesłanie okolicznościowe skierował do wiernych ppłk Mirosław Dąbrowski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim akcentując wagę zwycięstwa nie tylko dla młodego państwa polskiego, ale i Europy.
Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, wraz z ks. rektorem Andrzejem Zalewskim i ks. prałatem Fabrizio Vantini, wikariuszem generalnym diecezji Arezzo, przewodniczył ks. proboszcz Dariusz Kujawa. Proboszcz parafii powitał koncelebrantów, żołnierzy, lokalnych samorządowców, miejscowe społeczeństwo, harcerzy, poczet sztandarowy, młodzież, dzieci i zaprosił do wspólnej modlitwy.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP to wielka uroczystość, dowód miłości Syna do Matki, którą On wynosi do niebios chwały, do której każdy z nas ma dążyć – mówił w homilii ks. proboszcz Dariusz Kujawa.
– Wpatrzeni w wiarę Maryi, Niepokalanie Poczętą, bez grzechu pierworodnego w Jej macierzyństwo, Jej ścisłe zjednoczenie z Synem, pragnie Ona, jak każda matka dobra dla swoich dzieci. Obecności Maryi doświadczmy od ponad 1050 lat – od przyjęcia chrześcijaństwa, kiedy na polskiej ziemi stanął krzyż, Maryja stanęła przy nim w trudnych i wzniosłych okresach naszej historii – mówił kaznodzieja.
Proboszcz podkreślił, że Maryja była z narodem wówczas, kiedy rycerze polscy ruszali do walki a krzyżakami. Nie zabrakło Jej podczas 123 lat zaborów, a przede wszystkim, kiedy młoda niepodległość została zagrożona nawałą bolszewicką w sierpniu 1920 roku. Bo sukces tej bitwy to nie tylko geniusz Józefa Piłsudskiego, trud polskiego żołnierza, ale także Jej wstawiennictwo, adoracje, modlitwy różańcowe – tłumaczył kapłan. Bo dziś nie wystarczy tylko pamięć o naszych bohaterach, apelował proboszcz, potrzeba jest wdzięczność, powrót do trwałych wartości, że możemy żyć w wolnej Polsce.
W Modlitwie Wiernych zaniesiono prośby za Ojczyznę, za tych którzy podjęli walkę z okupantem, oddali życie, aby Polska była Polską. Przed udzieleniem błogosławieństwa swoją refleksją podzielił się ks. prałat Vantini, wyrażając radość, że może wraz z alumnami modlić się w intencji Ojczyzny. Wyraził też podziękowanie za posługę kapłańską, rektorską ks. Andrzeja. Dostrzegł modlitewne zaangażowanie wiernych i troskę o kościół.
Uroczystości uświetnił śpiew w wykonaniu Chóru Polskiej Pieśni Narodowej pod przewodnictwem Elżbiety Bilmin. Po Mszy św. miało miejsce złożenie wieńców, wiązanek kwiatów przy Pomniku Katyńsko Smoleńskim, na Cmentarzu Wojennym oraz na mogile żołnierzy IV Uderzeniowego Batalionu Kadrowego AK.
tekst i zdjęcia – Tadeusz Szereszewski