Ku czci Wniebowziętej
15 sierpnia 2024 r. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywanej Matki Bożej Siewnej, do Ruskowa przybyli parafianie oraz pielgrzymi z sąsiednich parafii, by pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Piotra Sawczuka uczestniczyć w uroczystej Eucharystii. Pośród wymienionych wyżej osób, warto zaznaczyć obecność Wojskowego Koła Łowieckiego nr 309 Hubertus z Rudy, które wraz z przedstawicielami i sztandarem uczestniczyło we Mszy św.
Wszystkich powitał miejscowy proboszcz ks. Tomasz Żukowski wprowadzając przybyłych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwrócił uwagę na miejsce, w którym odbyła się Eucharystia. Tradycją lat ubiegłych Msza św. odpustowa sprawowana była przy nowo odremontowanym kościółku na cmentarzu parafialnym, podkreślając jednocześnie sedno uroczystości. jakim jest zaproszenie do świętości.
W homilii bp Piotr wspomniał niemieckiego teologa Karla Rahnera, który napisał, „że w dogmacie o Wniebowzięciu NMP nie ma nic nowego. To o czym on mówi w odniesieniu do Maryi, można by powiedzieć o każdym człowieku, bo przecież każdy człowiek żyje nadzieją nieba. Wniebowzięcie opiera się na trzech prawdach wiary, wyznawanych przez nas w Credo: ciała zmartwychwstanie, świętych obcowanie oraz żywot wieczny”.
Naśladując Maryję, każdy z nas ma dostęp do nieba, a to zawdzięczamy Chrystusowi, Jego zbawczej ofierze. On przetarł szlak, utorował drogę, która prowadzi za Maryją do spotkania z Jezusem.
Biskup nawiązał także do 104. rocznicy cudu nad Wisłą, która miała kluczowe znaczenie dla Polski i Europy. Ukazał interwencję Boga za przyczyną Matki Wniebowziętej i zachęcił, byśmy i dziś ochoczo uciekali się, wznosząc ufne modlitwy i prosili o wstawiennictwo Królową.
Na zakończenie Eucharystii Ordynariusz odmówił błogosławieństwo ziół i kwiatów, pokropił wodą święconą zgromadzonych i bukiety ziół, oraz przewodniczył procesji z Najświętszym Sakramentem do Kościoła pw. św. Izydora, gdzie po zakończonej Mszy św. miało miejsce błogosławieństwo dzieci.
tekst – ks. Piotr Jarosiewicz
zdjęcia – ks. Tomasz Żukowski