Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. ks. kan. Andrzeja Puchalskiego

Kuria Diecezjalna w Drohiczynie powiadamia, że dnia 24 maja 2026 r. w wieku 76 lat odszedł do Domu Ojca śp. ks. kan. Andrzej Puchalski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 28 maja br., kościele parafialnym w Brańsku w następującym porządku:

godz. 9:00 – wystawienie ciała i modlitw przy trumnie
godz. 11:00 – Msza św. pogrzebowa

Po Eucharystii ciało spocznie na cmentarzu parafialnym w Brańsku.

Ks. Andrzej Puchalski urodził się 21 czerwca 1950 r. w Brańsku. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Brańsku oraz w Białymstoku. Przez rok uczył się w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce, po czym kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Drohiczynie. W roku 1969 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Święcenia diakońskie otrzymał w Wyszkach 19 maja 1974 r.; święcenia kapłańskie zaś w Kleszczelach 15 czerwca 1975 r. z rąk ks. bp. Władysława Jędruszuka.

Kolejne miejsca pracy wypełniały wikariaty w parafiach: Dziadkowice (1975-1977), Boćki (1977-1979), Wyszki (1979-1980), Ostrożany (1980-1981), Śledzianów (1981-1982), Boćki (1982-1986). W roku 1986 ukończył kurs misyjny w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Podjął pracę duszpasterską w Argentynie jako proboszcz w parafii Ojo de Agua – N. Señora de la Merced (1987-1992) oraz w parafii Santa Rosa – Najświętszego Serca Pana Jezusa (1992-2000). Następnie pracował Stanach Zjednoczonych:  jako duszpasterz Hiszpanów – Latynosów przy parafii Fairview – św. Jana Chrzciciela w archidiecezji Newark (2000-2006);  w parafii Passaic – św. Józefa w diecezji Paterson (2006-2012). W roku 2012 powrócił do diecezji drohiczyńskiej. Urząd proboszcze pełnił w parafiach: Platerów (2012-2016) oraz Łubin Kościelny (2016-2020). W 2020 r. przeszedł na emeryturę.

Za swoją posługę i postawę kapłańską w 2013 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.

Wdzięczni Panu Bogu za kapłańską posługę śp. ks. kan. Andrzeja Puchalskiego błagajmy o Boże Miłosierdzie dla Niego i o nowe powołania kapłańskie.

Wszyscy kapłani diecezji drohiczyńskiej są zobowiązani odprawić jedną Mszę św. w intencji śp. Zmarłego Kapłana.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!

ks. Marcin Gołębiewski
Rzecznik prasowy diecezji drohiczyńskiej