Konkurs wielkanocnej palmy
Celem konkursu było kultywowanie wśród dzieci i młodzieży tradycyjnego zwyczaju robienia palmy. W tegoroczną Niedzielę Palmową wierni z naszej parafii przynieśli do kościoła pw. św. Stanisława Bp. i M. w Milejczycach i do kaplicy pw. Nawiedzenia NMP w Pokaniewie Kolonii wyjątkowo pięknie przygotowane palmy. W przygotowanie ich zaangażowały się całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Wykonane zostały własnoręcznie, sposobem tradycyjnym.
Elementy składowe palm wyszukano w otoczeniu swoich domostw. Elementy składowe palm wyszukano w otoczeniu swoich domostw. W parafii jest dużo łąk, poprzecinanych melioracyjnymi rowami, rzeczkamii stawami oraz lasów.To nad tymi wodnymi ciekami rośnie wierzba z kwitnącymi, srebrnymi baziami zwanymi kotkami – podstawowy składnik palmy. Inne elementy palmy, tzw. rośliny „wiecznie” zielone znaleziono w lasach bądź przydomowych ogródkach. W tym roku były to gałązki krzewów i drzew z rozkwitniętymi, zielonymi liśćmi, borówki, wrzosu, a także roślin ogrodowych: barwinku, bukszpanu, innych. Urokowi tegorocznym palmom dodała kwitnąca forsycja, poprzetykana naturalnymi, suszonymi i sztucznymi kwiatami, a także kolorowymi wstążeczkami. Przygotowywanie palmy było więc okazją do spotkania z rodziną i wspólnej obserwacji budzącej się do życia przyrody.
Po rozważeniu Męki Pańskiej według św. Łukasza i modlitwach kończących, ks. proboszcz Jarosław Rosłon poprosił dzieci o zaprezentowanie swoich palm. Jako pomysłodawca i organizator konkursu ocenił palmy uczestników. Z uwagi na to, iż wszystkie palmy były bardzo piękne, wszyscy otrzymali pierwsze miejsce. Nie zabrakło też słodkości dla uczestników konkursu. Po konkursie to już tylko krótkie palmowanie przed kościołem i nasze palmy powędrowały za ramy świętego obrazu w domu, żeby za rok, zgodnie z tradycją, oklepać wychodzące pierwszy raz na pastwisko bydło. Zainteresowanie konkursem było duże. Nie tylko dzieci cieszyły się ze wspólnie spędzonego czasu, ale bardziej od nich, dziadkowie, którzy wymyślali konkursy z palmami, w których chcieliby uczestniczyć.
Święcenie wielkanocnych palm i procesje z nimi mają w Kościele powszechnym wielowiekową tradycję. Uroczyste procesje, oddające hołd Jezusowi, zapoczątkowali w IV wieku jerozolimscy chrześcijanie. Zwyczaj święcenia zielonych gałązek i procesje z palmami wokół kościoła wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku.
tekst i zdjęcie – Elżbieta Gajoch