Kuria Diecezjalna w Drohiczynie powiadamia, że dnia 9 maja 2026 r. w wieku 88 lat odszedł do Domu Ojca śp. ks. kan. Krzysztof Maksimiuk.
Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele parafialnym w Prostyni w następującym porządku:
Poniedziałek, 11 maja
godz. 18:00 – wystawienie ciała
godz. 19:00 – Msza św. żałobna z udziałem księży dekanatu łochowskiego oraz wszytkich kapłanów pragnących tego dnia dołączyć do wspólnej modlitwy
Wtorek, 12 maja
od godz. 8:00 – możliwośc indywidualnej modlitwy przy trumnie
godz. 10:00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka
Po Eucharystii ciało spocznie na cmentarzu parafialnym w Prostyni.
Ks. Krzysztof Maksimiuk urodził się 25 września 1937 r. w Sytkach. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Sytkach oraz w Drohiczynie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Drohiczynie i w Siemiatyczach. W 1955 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Święcenia diakońskie przyjął w Siedlcach 25 września 1960 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w Drohiczynie 25 czerwca 1961 r. z rąk ks. bp. Mariana Jankowskiego.
Kolejne miejsca pracy wypełniały wikariaty w parafiach: Topczewo (1961-1962), Perlejewo (1966-1967), Brańsk (1967-1968), Ciechanowiec (1968-1970). W latach 1962-1966 podjął studia z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Natomiast w latach 1977-1980 odbył studia zaoczne w Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Urząd proboszcza pełnił w parafiach: Kłopoty Stanisławy (1970-1978), Miłkowice Maćki (1978-1983), Ostrożany (1983-1998) oraz Prostyń (1998-2012). W roku 2012 przeszedł na emeryturę.
Pełnił następujące urzędy i funkcje diecezjalne: sędzia prosynodalny Sądu Biskupiego w Siedlcach (1983-1994), spowiednik nadzwyczajny Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie (1989), diecezjalny referent ds. duszpasterstwa rodzin (1981-2009), diecezjalny referent ds. duszpasterstwa kobiet (1988-2009), rzecznik sprawiedliwości przy Sądzie Biskupim w Drohiczynie (1993-1994), sędzia Sądu Biskupiego w Drohiczynie (1993-2020), członek Komisji ds. duszpastersko-liturgicznych I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej (1994-1997), sekretarz Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej (1997-2012), zastępca przewodniczącego Komisji ds. duszpasterskich Diecezjalnego Komitetu Organizacji Pielgrzymki Jana Pawła II do Drohiczyna (1998-1999), dekanalny wizytator katechetyczny w dekanacie łochowskim (2002-2006), wicedziekan dekanatu łochowskiego (1998-2012), członek Rady Duszpasterskiej (2004-2009), członek Kapituły Medalu Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej (2013-2018), członek Zespołu Penitencjarzy Diecezji Drohiczyńskiej (2015-2016).
Za swoją posługę i postawę kapłańską otrzymał następujące tytuły, godności i odznaczenia: kanonik honorowy Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej (1993), kanonik gremialny Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej (1997), Medal Archidiecezji Warszawskiej (2001), srebrny Medal Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej (2003), Krzyż Papieski Diecezji Drohiczyńskiej (2010), medal Mater Verbi redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (2011).
Wdzięczni Panu Bogu za kapłańską posługę śp. ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka błagajmy o Boże Miłosierdzie dla Niego i o nowe powołania kapłańskie.
Wszyscy kapłani diecezji drohiczyńskiej są zobowiązani odprawić jedną Mszę św. w intencji śp. Zmarłego Kapłana.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!
ks. Marcin Gołębiewski
Rzecznik prasowy diecezji drohiczyńskiej

