Ferie z Prymasem Wyszyńskim
Tym razem z inicjatywy ks. Sylwestra Grzeszczuka 40 – osobowa grupa młodychuczestników spędzała swój wolny czas podróżując dosłownie i w przenośni śladami Prymasa Tysiąclecia- kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas zajęć zatytułowanych „Ferie z Prymasem Wyszyńskim”. Dzięki zaangażowaniu prowadzących zajęcia, opiekunów i wolontariuszy z parafialnego oddziału KSM wypoczynek był bardzo bezpieczny, atrakcyjny i efektywny.
W tygodniu od 10 do 14 lutego 2010 roku uczestnicy wzięli udział w warsztatach historycznych w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dotyczących życia i zasług Prymasa. Dzięki tym zajęciom młodzi podróżnicy poznali trudną historię tego wielkiego Polaka. Zwiedzili również pod kierunkiem profesjonalnego przewodnika miejsca w Warszawie z Prymasem Tysiąclecia związane, rozpoczęli od wizyty w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w okolicach której kardynał Wyszyński wspierał działania powstańcze i której powojenną odbudowę organizował, nadzorował i aranżował, odwiedzili również miejsce pośmiertnego spoczynku Prymasa. Następnie przeszli ze Starego Miasta na Plac Piłsudskiego- miejsce pamiętające celebrowanie Mszy Świętej zarówno przez Prymasa, jak i jego wielkiego przyjaciela – Jana Pawła II i oczekujące na wielkie wydarzenie – beatyfikację Prymasa.
Kontynuacją podróży śladami Kardynała była wizyta w kościele parafialnym i w Muzeum Lat Dziecięcych Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli. Wystrój świątyni był okazją do przypomnienia wiadomości uzyskanych w warszawskim muzeum, dotyczących najmłodszych lat życia ,,Stefka”, jego drogi edukacyjnej i kapłańskiej. Wycieczkowicze rozpoznali herb kardynała, dwa najważniejsze w życiu Stefana Wyszyńskiego wizerunki Matki Bożej – Jasnogórski i Ostrobramski, najważniejsze daty z życiorysu i powiązane z nimi wydarzenia, chociażby Jasnogórskie Śluby Narodu czy czas uwięzienia. Ksiądz proboszcz przybliżył uczestnikom wizyty w Zuzeli zawartość cyklu witraży „Od chrzcielnicy do świętości”, zwracając szczególną uwagę na oryginalną barokową chrzcielnicę, przy której Stefan został ochrzczony, uzupełnił wiedzę młodych podróżników na temat trudniej codzienności młodego Stefana, realiów życia w czasie zaborów, oprowadził również po zachowanej do dziś szkole, której uczniem był Prymas na początku swej ścieżki edukacyjnej. Warunki życia na wsi na początku XX wieku młodzież poznawała również podczas wizyty w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy klasztornych spotkań własnoręcznie przygotowali dla siebie i swoich rodzin pudełeczka z cytatami prymasowskimi – jego słynnymi „Kromkami chleba” aktualnymi do dziś i dającymi mądre rady dla każdego chrześcijanina na każdy dzień życia.
Refleksyjne spotkania, warsztaty i zwiedzanie ważnych dla Polaków miejsc urozmaicone były wizytą w parku trampolin, Muzeum Iluzji czy na spektaklu pt. „Emil z Lonenbergi”. Dodatkowo młodzież udała się do Węgrowskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z panią burmistrz Haliną Ulińską, która dla dzieci przygotowała słodki poczęstunek oraz projekcję filmu pt. „Bella i Sebastian 3” w ramach współorganizowania wypoczynku.
tekst – Elżbieta Wrzosek
zdjęcia – archiwum parafii