30. Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę
Z racji stanu epidemiologicznego tradycyjne grupy nie mogły się uformować i wejść na pątniczy szlak. Jedynie grupa złożona z 11 kapłanów i 3 kleryków jako delegacja wszystkich diecezjan wyruszyła, aby dojść do Duchowej Stolicy Polski. Natomiast każdy miał możliwość zapisania się do grupy srebrnej – czyli grupy duchowej.
W homilii rozpoczynającej pielgrzymowanie ks. bp Piotr Sawczuk zaznaczył, że z racji wymogów sanitarnych i bezpieczeństwa „w innej formie niż zwykle odbędzie się pielgrzymka na Jasną Górę. Będzie to wędrowanie duchowe połączone z modlitwą i ofiarą rezygnacji z trudu pielgrzymowania. Tegoroczna pielgrzymka jest 30. z kolei. Nikt nie przypuszczał, że będzie miała taki charakter, jej hasło to słowa „Pod Twoja obronę”. Słowa, które pobożni czciciele
wypowiadają wiele razy w ciągu każdego dnia, bo są przekonani, że bez tego wsparcia z nieba nie są w stanie zatrzymać zła i obronić dobra. A za wstawiennictwem Maryi wszystko jest możliwe”.
Pielgrzymi mieli możliwość odsłuchać konferencji przygotowanych na każdy dzień przez kapłanów, za pośrednictwem Internetu, zamieszczonych na stronie diecezjalnej www.drohiczyńska.pl i serwisie YouTube. Tematyka rozważań była poświęcona Maryi, jako patronce Polski, Służebnicy Pańskiej, Bogurodzicy, Świątyni Boga, Córce narodu wybranego. Królowej odzianej w złotogłów, Przychodzącej Pani i jako wzór wypełniania chrześcijańskich obowiązków. Każdy dzień miał innego patrona (m.in. Czcigodny Sł. B. Stefan Wyszyński; Bł.
Marta Kazimiera Wołowska; Św. Szymon z Lipnicy, Św. Faustyna Kowalska, Sł. B. Barbara Samulowska) i główną intencję modlitewną (m.in. o obfite duchowe owoce udziału w pielgrzymce; o ustanie epidemii w Polsce i na całym świecie czy o wytrwałość w dążeniu do świętości). Cytaty przewodnie na poszczególne dni były zaczerpnięte ze Ślubów Jasnogórskich napisanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Każdego dnia o godz. 20.30 pątnicy mogli spotkać się bezpośrednio lub za pośrednictwem transmisji internetowej realizowanej przez Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej w kościołach, w których były organizowane Apele Jasnogórskie. Pielgrzymi gościli w Bielsku Podl. w Bazylice, Brańsku, Ciechanowcu, Drohiczynie, Hajnówce w par. Podwyższenia Krzyża Św., w kaplicy seminaryjnej w Drohiczynie, Kosowie Lackim, Łochowie, Sarnakach, Siemiatyczach w par. św. Andrzeja Boboli, sokołowskiej Konkatedrze i w węgrowskiej Bazylice. Zanim odśpiewano apelu był odmawiany pielgrzymkowy różaniec.
Odczytywano na nim intencje pielgrzymów duchowych 13 sierpnia o godzinie 8.00 osoby chętne dotarły na Aleje Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, aby wspólnie z grupą kapłanów i kleryków, wejść i pokłonić się przed
wizerunkiem Czarnej Madonny a następnie złożyć wszystkie intencje pielgrzymów duchowych. Na wałach jasnogórskich przywitał przybyłych pielgrzymów kierownik pielgrzymki – ks. Andrzej Falkowski.
W tym roku Diecezja Drohiczyńska była odpowiedzialna za przygotowanie głównej Mszy św. na wałach klasztoru 13 sierpnia o godz. 11.30. Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Sawczuka, który także wygłosił Słowo Boże. Za oprawę muzyczną był odpowiedziany chór z Ciechanowca.
al. Piotr Zdzieborski
Zobacz szczegóły dotyczące kolejnych dni pielgrzymowania
Informacja na temat 30. Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę: