Od 2016 roku w kalendarz naszej diecezji wpisuje się piesza pielgrzymka z Drohiczyna do Loretto – od chrzcielnicy do grobu bł. Ignacego Kłopotowskiego. Nasz rodak, urodzony w Korzeniówce Małej k. Siemiatycz i ochrzczony w drohiczyńskiej katedrze, był założycielem sanktuarium loretańskiego nad Liwcem, niedaleko Łochowa. Tam też spoczywają jego relikwie.

W tym roku pielgrzymka rozpocznie się w czwartek 7 września Mszą św. kościele katedralnym o godz. 8.00. Pątnicy będą szli cztery dni, nawiedzając po drodze dwa sanktuaria naszej diecezji: Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim i Matki Bożej w Miedznie. W niedzielę 10 września do grupy katedralnej dołączą grupy parafialne z dekanatu łochowskiego. Razem dotrą do sanktuarium maryjnego w Loretto, gdzie uroczystości odpustowe uwieńczy Eucharystia o godzinie 13.00.

Idąc pod hasłem „Abyśmy byli święci”, zaczerpniętym z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan (1,4b), pielgrzymi będą rozważać słowa bł. Ignacego, który m.in. powiedział, że „świętość jest dostępna dla każdego”. W tym duchu pątnicy będą polecać intencje naszej Wspólnoty Diecezjalnej oraz będą modlić się o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie, a ostatniego dnia łączyć się również duchowo z uroczystościami beatyfikacyjnymi rodziny Ulmów.

ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ

+48 575 503 303

(w dni powszednie w godz. 10.00 – 20.00)

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW

– Noclegi będą na kwaterach w domach prywatnych lub w szkołach.
– Należy zabrać ze sobą śpiwór oraz materac lub karimatę (spanie na podłodze).
– Osoby, które zapiszą się na pielgrzymkę do 5 września będą miały zapewnione noclegi.
– Zgłoszeni po 5 września muszą liczyć się z możliwością braku miejsc noclegowych.

VIII Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyn – Loretto – 2023

VII Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyn – Loretto – 2022

IV Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyn – Loretto – 2019

III Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyn – Loretto – 2018

II Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyn – Loretto – 2017

I Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyn – Loretto – 2016