Żołnierze z powiatu siemiatyckiego walczący w na zachodnich frontach II wojny światowej mają swój pomnik
14 czerwca w odbyła się uroczystość związana jest z odsłonięciem i poświęceniem pomnika Żołnierzy Polskich pochodzących z powiatu siemiatyckiego, walczącym w latach 1940 – 1945 na zachodnich frontach.
Powstał on dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetowi Budowy, któremu przewodniczył Włodzimierz Brzozowski. Pomnik stanął w parku przed kościołem p.w. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach udostępnionym przez tę parafię, według projektu Urszuli Jankowskiej. W centralnym jego miejscu znajduję się krzyż wyrastający ze skały. Na kolumnach zaś orły oraz tablice, na których zostały wyryte nazwiska żołnierzy, służących: Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Norwegii, Wojsku Polskim we Francji w 1940 roku, Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Tobruku, II Korpusie Polskim we Włoszech, l Dywizji Pancernej we Francji, Belgi, Holandii i Niemczech w Marynarce i Siłach Powietrznych, którzy swoją odwagą, ofiarnością i bohaterstwem walnie przyczynili się do pokonania hitlerowskich Niemiec.
Odsłonięcia monumentu dokonali: potomkowie żołnierzy II Korpusu: Alicja Krzyżanowska, Jerzy Borkowski i Walentyna Wierzba. Głos zabrała także Władysława Sadowa córka jednego z żołnierzy, dziękując za wszelkie wsparcie tej inicjatywy W swoich przemówieniach starosta siemiatycki Jan Zalewski, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz oraz Grażyna Uszyńska ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika przypomnieli tragiczne i bohaterskie losy Polaków w tym mieszkańców regionu. Zostali oni wywiezieni na Syberię, po 1939 roku, gdy na dwa lata wschodnia Polska była okupowana przez Związek Radziecki. Po morderczej pracy w obozach, część z nich wróciła z tamtej ziemi z Armią Polską przez Bliski Wschód, aby walczyć z Niemcami na licznych frontach zachodnich II wojny światowej. Wielu z nich poległo. Ci zaś , którzy przeżyli nie byli doceniani Europie zachodniej i prześladowani w Polsce, rządzonej przez władze komunistyczne.
Poświęcenia pomnika dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który przewodniczył także modlitwie za pomordowanych. Modlitwie za nich przewodniczył również prawosławny dziekan siemiatycki ks. mitrat Andrzej Jakimiuk.
W uroczystości wzięli udział duchowni katoliccy i prawosławni, przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych z powiatu siemiatyckiego, poczty sztandarowe, orkiestra dęta, kompania Wojska Polskiego, przedstawiciele szkół i instytucji oraz mieszkańcy miasta.
Eucharystię w intencji poległych i zmarłych żołnierzy, w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP celebrował ks. bp Tadeusz Pikus. W wygłoszonej homilii powiedział, że Polska zna gorzki smak niewoli i upodlenia. Bohaterami jej wyzwalanie byli Polacy różnych wyznań, którzy nie zabierali życia innym, ale oddawali swoje życie za wolność. Podkreślił też, ze dzisiejsze czasy i obecne pokolenie potrzebują bohaterów. Nie będzie ich jednak, gdy zapomnimy naszą historię. Ona bowiem mówi o wielkiej klęsce człowieczeństwa w totalitarnych systemach, ukazując też, że zło jest ostatecznie zostaje wyparte miłością miłosierną w Chrystusie.
Uroczystości zakończyło widowisko patriotyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. KEN w Siemiatyczach.
ks. Artur Płachno