Za dobrą wiarę Ojczyźnie
Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Narewce przewodniczył ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, Wikariusz Generalny Diecezji Drohiczyńskiej, zaś koncelebrował ks. Tomasz Turliński, proboszcz miejscowej parafii oraz ks. Tomasz Duszkiewicz, Kapelan Leśników.
– Dzisiaj wspominamy człowieka, który nie lękał się, który był świadomy kim jest, w Kogo i co wierzy – podkreślił w homilii ks. Tomasz Turliński. Dodał że bohaterski sołtys Masiewa Starego Jan Mackiewicz jest jednym z tych Polaków, którzy miłość do Ojczyzny połączyli z miłością do Boga, za co złożył najwyższą ofiarę. Kaplan wskazał, że są rzeczy większe i ważniejsze od śmierci, bo jest Bóg, który śmierć zwyciężyć; bo jest Bóg, który posyła swojego Ducha Świętego, aby każdego kto Go tylko zaprosi do swojego serca, umacniać, ożywiać i uświęcać.
Ks. Tomasz podkreślił, że Jan Mackiewicz był dobrym, pracowitym gospodarzem swojej ziemi, który nie raz był wybierany sołtysem. – Przede wszystkim był to świadomy Polak i katolik, i to się nie podobało. Przyczyną Jego śmierci stała się jego tożsamość, to, że się nie załamał, nie schował głowy w piasek, jak wielu wtedy – wskazał. Kapłan życzył, aby postać Sołtysa Mackiewicz była wzorem i przykładem w dzisiejszych czasach, szczególnie dla młodych ludzi, którzy są narażeni na wyrugowanie z ich życia prawdy historycznej i tożsamości narodowej.
Wśród zgromadzonych na uroczystości nie zabrakło rodziny śp. Jana Mackiewicza, ks. Tomasza Wigłasza, proboszcza par. Ewangelicko-Augsburskiej w Białymstoku, Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych Andrzeja Józefa Nowaka, Gen. bryg. Dariusza Łuczaka, Dyrektora BPN dr Michała Krzysiaka, Przewodniczącego Oddziału Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Hajnówce, przedstawicieli organizacji samorządowych – Wicestarosty Powiatu Hajnowskiego, Joanny Kojło oraz wójta Gminy Narewka, Jarosława Gołubowskiego. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych: Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, Placówki Straży Granicznej w Narewce oraz okolicznych Leśników.
Ks. Duszkiewicz pokreślił, że sztafetę godnego upamiętnienia Jana Mackiewicza rozpoczęli ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski oraz gen. Dariusz Łuczak. Kiedy prawda została opatrzona rzetelnymi materiałami źródłowymi oraz świadectwami, dołączyli inni, m.in. młodzież z Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży.
Podniosłym momentem było przyznanie dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzejowi Józefowi Nowakowi ,,nagrody im. prof. Jana Szyszko” w dowód uznania za zasługi na rzecz polskiego modelu leśnictwa, podtrzymywanie tradycji i tożsamości narodowej oraz wielki patriotyzm.
Po błogosławieństwie zostały złożone kwiaty przy kościele oraz na cmentarzu w Narewce. Następnie miało miejsce poświęcenie krzyża i tablicy znajdujących się nieopodal Starego Masiewa na cmentarzu ewangelickim. Uroczystość o charakterze patriotycznym została zorganizowana przez Fundację Ekologiczne Forum Młodzieży przy współpracy z rodziną śp. Jana Mackiewicza, ks. prał. dr. Zbigniewa Rostkowskiego i gen. bryg. Dariusza Łuczaka.
Rodzina Mackiewiczów przybyła w okolice Masiewa w drugiej połowie XVIII w. z Litwy i Żmudzi. Byli oni gorliwymi katolikami i brali czynny udział w powstaniach narodowych i życiu społeczno-religijnym. Jan Mackiewicz urodził się 4 września 1866 r. w Masiewie Starym. W 1887 r. poślubił Elżbietę Gryc, z którą doczekał się dziesięciorga dzieci. Jan Mackiewicz stracił życie, ponieważ w tamtych trudnych czasach był przedstawicielem państwa polskiego i gorliwie wykonywał swoje obowiązki wobec nowotworzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas wojny polsko-bolszewickiej wystarczającym powodem wyroku śmierci było to, że jako sołtys stanowił element polskiej państwowości. W okresie wprowadzenia przez bolszewików nowej władzy został przez nich ścięty szablą. Egzekucji dokonano 8 sierpnia 1920 r. na skraju rodzinnej wsi. Świadkiem tych wydarzeń był jego bratanek Jan Mackiewicz (1903-1990). Pogrzeb sołtysa Masiewa Starego Jana Mackiewicza odbył się w 9 sierpnia 2020 r., dokładnie po stu latach od jego tragicznej śmierci. Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej uroczystościom nadano charakter państwowy.
tekst – Monika Kanabrodzka
zdjęcia – Monika Kanabrodzka
zdjęcia – Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży