• Twitter
  • Mail
Diecezja Drohiczyńska
  • Biskup
  • Kuria Diecezjalna
  • Diecezja
  • Sąd biskupi
  • Dla duchowieństwa
  • Dla świeckich
Szukaj
  • Parafie
  • Księża
  • Kontakt
Jesteś tutaj: Diecezja Drohiczyńska / Aktualności / XXXV Adwentowe granie – „Ligawki 2015” w Ciechanowcu

XXXV Adwentowe granie – „Ligawki 2015” w Ciechanowcu

2 grudnia 2015Wiadomości
Od 4 do 6 grudnia w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbędzie się XXXV Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich...

Od 4 do 6 grudnia w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbędzie się XXXV Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego,w którym udział wezmą instrumentaliści z całej Polski oraz zagranicy.

O jednym z najstarszych instrumentów w Polsce – ligawce pierwsze wzmianki pojawiły się w 1778 roku. Pisali o niej ks. Krzysztof Kluk, Oskar Kolberg i Zygmunt Gloger.

Tradycja gry na instrumentach pasterskich, zwanych ligawkami na pograniczu Podlasia

i Mazowsza związana jest z kulturowo z okresem Adwentu.  Na długich drewnianych trąbach, których dźwięk niesie się na kilka kilometrów nawoływano się bowiem na Mszę Świętą zwaną Roratami, a  zwyczaj ten trwał od prawie 200 lat.

Jest on obecnie kultywowany miedzy innymi w okolicach Ciechanowca. Ligawka podlaska towarzyszy modlitwie i zadumie adwentowej. Jej dźwięk słyszalny jest podczas Adwentu i przed Pasterką w wielu miejscowościach.

Wskrzesicielem tradycji adwentowego grania był twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Kazimierz Uszyński.   Odnalazł on na strychu jednego z zabudowań starą ligawkę, co zainspirowało go do zorganizowania w 1974 roku pierwszego konkursu gry na tym instrumencie. Zgłosiło się   wówczas trzech wykonawców. Zapragnął rozwijać go dalej, chociaż w czasach komunizmu nie było to  łatwe, w związku z odniesieniem tych zwyczajów do wartości chrześcijańskich i okresu liturgicznego w Kościele.

Organizowany od trzydziestu trzech lat Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich ma na celu kultywowanie zwyczaju umiejętności grania na instrumentach pasterskich wszędzie tam, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują w Polsce oraz w krajach europejskich. Jest to doskonała możliwość zaprezentowania tradycyjnych melodii, umożliwienie nawiązania kontaktów między wykonawcami tradycyjnej muzyki pasterskiej oraz podtrzymywanie i popularyzacja gry na instrumentach pasterskich. Uczestnicy wykonują melodie charakterystyczne dla danego instrumentu pasterskiego oraz regionu, z którego pochodzą.
W konkursie uczestniczą instrumentaliści grający m.in. na mazowiecko-podlaskich ligawkach, góralskich trombitach, kaszubskich bazunach, białoruskich surmach oraz na innych instrumentach pasterskich. Każdego roku w Konkursie bierze udział ponad 150 instrumentalistów, z których około 70 to dzieci w wieku od 3 do 16 lat. W Konkursie, oprócz wykonawców z Polski, występowali już instrumentaliści z Finlandii, Meksyku, Australii, Hiszpanii, Bułgarii, Irlandii, Szkocji, Niemiec, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Białorusi.

W jednym miejscu i czasie gromadzi różnych instrumentalistów, mówiących różnymi językami i gwarami, a pielęgnujących jedną dziedzinę kultury ludowej. Jest to wydarzenie nie tylko dla specjalistów z dziedziny etnologii, etnomuzykologii, muzyki, muzykologii, folklorystyki, ale również dla widzów zainteresowanych tradycyjną muzyką pasterską, kulturą ludową i folklorem. W czasie dwu dni trwania imprezy stwarzamy w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu doskonałą możliwość bezpośredniego kontaktu z tradycyjną muzyką i instrumentami pasterskimi z różnych regionów Polski i Europy, a nawet świata. Stał się on imprezą światową, dokumentującą  związki muzyki ludowej z tradycją chrześcijańską.
W XXXV Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego udział wezmą instrumentaliści z Podlasia (w tym mniejszości narodowe Białorusinów oraz Litwinów), Mazowsza, Kurpi, Lubelszczyzny, Podhala, Beskidu Śląskiego, Małopolski, Wielkopolski, Kaszub. Konkurs ma zasięg międzynarodowy – spodziewamy się uczestników m.in. z Litwy, Słowacji, Ukrainy. Najliczniej reprezentowani będą instrumentaliści z Podlasia i Mazowsza grający na ligawkach. W Jury Konkursu zasiądą wybitni specjaliści z dziedziny muzykologii i etnografii.


PROGRAM

4 grudnia (piątek)

•    Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem (ul. Ludowa 19)
– godz. 18.00 – koncert zespołu „KARPATSKA TAYSTRA” (Ukraina)

5 grudnia (sobota)
– godz. 8.00 – 10.00 – rejestracja uczestników w kategorii ligawki – dzieci i dorośli
– godz. 10.00 – 12.00 – przesłuchania w kategorii trąby – ligawki dzieci i dorośli
– godz. 12.00 – 13.00 – rejestracja w kategorii trąby (trombity, bazuny, rogi pasterskie )

– dzieci
– godz. 13.00 – 14.00 przesłuchanie w kategorii trąby – dzieci
– godz. 13.00 – 15.00 – rejestracja w kategorii trąby (trombity, bazuny, rogi pasterskie)

– dorośli
– godz. 15.00 – 16.00 – przesłuchanie w kategorii trąby – dorośli:
– godz. 15.00 – 17.00 – rejestracja w kategorii inne instrumenty pasterskie – dzieci i dorośli
– godz. 17.00 – 19.00 – przesłuchania w kategorii inne instrumenty pasterskie
– dzieci i dorośli

6 grudnia (niedziela)

– godz. 9.30 – zbiórka uczestników Konkursu przed plebanią kościoła Trójcy

Przenajświętszej w Ciechanowcu
– godz. 10.00 – Msza Św. w kościele Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu celebrowana

przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.
– godz. 11.00 -12.00 – koncert Zespołu „PLESKOTA” z Chmielna
– godz. 12.00 – Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu, koncert laureatów
– godz. 13.00 – Koncerty zespołów: „BACOWSKIE TRIO” (Słowacja), „PIENINY” (Polska),  „KARPATSKA TAYSTRA” (Ukraina)

Patronat nad konkursem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego. Patronat duchowy sprawuje: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafia Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Konkurs ma charakter otwarty, uczestnicy mogą zgłaszać się osobiście do chwili rozpoczęcia w danej kategorii. Eucharystia celebrowana przez ks. bpa Tadeusza Pikusa z uczestnikami konkursu, w niedzielę 6 grudnia o godz. 10.00 będzie transmitowana na antenie Katolickiego Radia Podlasie

nota pras.,  ks. Artur Płachno

Podziel się
  • Podziel się na facebooku
  • Podziel się na twitterze
  • Podziel się na Google+
  • Print post
https://drohiczynska.pl/wp-content/uploads/2015/12/ksap_ligawki_2015_ciech.jpg 600 800 drohdiec https://drohiczynska.pl/wp-content/uploads/2017/04/logo-poziome-duze2-ver4-320x155.png drohdiec2015-12-02 15:27:322016-12-13 13:08:26XXXV Adwentowe granie – „Ligawki 2015” w Ciechanowcu
  • 2021 (43)
    • Luty (21)
    • Styczeń (22)
  • 2020 (337)
    • Grudzień (25)
    • Listopad (29)
    • Październik (31)
    • Wrzesień (34)
    • Sierpień (32)
    • Lipiec (24)
    • Czerwiec (30)
    • Maj (28)
    • Kwiecień (31)
    • Marzec (22)
    • Luty (22)
    • Styczeń (29)
  • 2019 (293)
    • Grudzień (24)
    • Listopad (23)
    • Październik (36)
    • Wrzesień (32)
    • Sierpień (22)
    • Lipiec (16)
    • Czerwiec (37)
    • Maj (21)
    • Kwiecień (24)
    • Marzec (20)
    • Luty (11)
    • Styczeń (27)
  • 2018 (300)
    • Grudzień (27)
    • Listopad (22)
    • Październik (35)
    • Wrzesień (33)
    • Sierpień (28)
    • Lipiec (9)
    • Czerwiec (24)
    • Maj (22)
    • Kwiecień (27)
    • Marzec (27)
    • Luty (14)
    • Styczeń (32)
  • 2017 (338)
    • Grudzień (37)
    • Listopad (26)
    • Październik (21)
    • Wrzesień (26)
    • Sierpień (29)
    • Lipiec (14)
    • Czerwiec (36)
    • Maj (33)
    • Kwiecień (35)
    • Marzec (26)
    • Luty (21)
    • Styczeń (34)
  • 2016 (500)
    • Grudzień (34)
    • Listopad (34)
    • Październik (34)
    • Wrzesień (33)
    • Sierpień (44)
    • Lipiec (45)
    • Czerwiec (51)
    • Maj (70)
    • Kwiecień (37)
    • Marzec (41)
    • Luty (35)
    • Styczeń (42)
  • 2015 (531)
    • Grudzień (58)
    • Listopad (49)
    • Październik (55)
    • Wrzesień (56)
    • Sierpień (51)
    • Lipiec (32)
    • Czerwiec (61)
    • Maj (55)
    • Kwiecień (63)
    • Marzec (45)
    • Luty (3)
    • Styczeń (3)
  • 2014 (10)
    • Grudzień (1)
    • Wrzesień (3)
    • Lipiec (1)
    • Czerwiec (2)
    • Maj (2)
    • Luty (1)
  • 2013 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2011 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2010 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2008 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2007 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2006 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2003 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2002 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2001 (1)
    • Czerwiec (1)
  • 2000 (1)
    • Czerwiec (1)
© Copyright - Diecezja Drohiczyńska - created by [email protected]
  • Twitter
  • Mail
  • Kontakt
Akcja Caritas „od serca”! Spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas w Sokołowie Podlaskim
Scroll to top