Wizyta w liwskim grodzie
Najstarsza parafia na terenie diecezji drohiczyńskiej przeżywała dwudniową wizytację kanoniczną, której dokonał bp Piotr Sawczuk.
Parafia św. Leonarda Opata w Liwie, swoimi początkami sięgająca nawet XI w., cieszyła się obecnością pasterza diecezji. Pierwszy dzień wizytacji 7 listopada wpisał się w obchody dorocznego odpustu ku czci patrona parafii. Uroczysty ingres do parafialnego kościoła, specjalne modlitwy w intencji ks. Biskupa zainaugurowały czas wizytacyjny. Miejscowy proboszcz ks. kan. Henryk Sączek w sprawozdaniu z działalności parafii za miniony okres nie tylko zaprezentował dokonania wspólnoty w dziedzinie materialnej, której chyba najbardziej widocznym znakiem jest nowa posadza w świątyni, ale również duchowy profil parafii, jej rozwój oraz szukanie nowych form pobożności i pogłębiania wiary. Poszczególne delegacje witając ks. Biskupa wyrażały radość ze spotkania oraz prosiły o umocnienie słowem Bożym i pasterskim błogosławieństwem.
Istotną częścią wizytacji są nawiedziny cmentarza parafialnego. Podczas modlitwy za zmarłych tam spoczywających ks. Biskup poświęcił krzyż na nowym nagrobku ks. Stanisława Golatowskiego – liwskiego proboszcza z czasu II wojny światowej.
Suma odpustowa zgromadziła nie tylko wiernych parafian i gości, ale również kapłanów z dekanatu węgrowskiego na czele z jego dziekanem ks. Leszkiem Gardzińskim oraz księży z sąsiednich parafii.
Uroczystość była okazją do pobłogosławienia dwóch nowych neogotyckich nastaw ołtarzowych, usytuowanych między prezbiterium i nawami bocznymi. Fundatorami ołtarzyka Miłosierdzia Bożego są rodziny Siennickich i Mroczków z Liwa. Natomiast ołtarzyk Krzyża św., gdzie w centrum jest umieszczona cząstka relikwii Drzewa Krzyża, ufundowali trzej bracia Sulichowie z żonami. Tabliczka umieszczona pod relikwiarzem informuje, że cząstka Drzewa Krzyża św. została „sprowadzona do kościoła w Liwie dnia 25 sierpnia 1878 roku przez bp. Wincentego Teofila Popiela, ówczesnego pasterza diecezji kujawsko-kaliskiej, za staraniem ks. kan. Michała Bartnickiego, proboszcza parafii liwskiej. Autentyczność relikwii potwierdził na piśmie kard. Giuseppe Luigi Trevisanato, patriarcha Wenecji. Relikwiarz ufundował hr. Wacław Popiel z Turny”.
Kolejny dzień wizytacji wypełniły odwiedziny w ośrodkach oświaty: Samorządowej Szkole Podstawowej im. Stefana Batorego oraz Samorządowym Przedszkolu. Liw znany jest m.in. z XV-wiecznego zamku książąt mazowieckich. Wizycie w Muzeum Zbrojowni na Zamku towarzyszyło otwarcie czasowej ekspozycji pt. Liw – dawne i nowe pamiątki. Historia świątyń liwskich.
W programie wizytacji nie mogło zabraknąć spotkania z Radą Parafialną. Niejako zwieńczeniem była Msza św., podczas której ks. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania.
Na zakończenie Eucharystii pasterz diecezji udzielił specjalnego błogosławieństwa Róży Rodziców modlących się za całe swe potomstwo. Należą do niej osoby z parafii w Liwie i w Węgrowie oraz z różnych stron Polski (m.in. Warszawa, Gdańsk i Rzeszów). Łączy ich trudne doświadczenie – dzieci cierpiące na choroby onkologiczne, w niektórych przypadkach niestety zmarłe. Inicjatorką powstania i zelatorką tej wspólnoty jest Marzena Kłos z Popielowa, a patronką – św. Faustyna Kowalska.
Obecnie parafia Liw liczy niecałe 2 tyś. mieszkańców. Do parafii należą miejscowości: Gacki, Grodzisk, Ignasin, Karczewiec, Krypy, Liw, Połazie, Popielów, Rąbież, Sitarze oraz Zawady. W duszpasterskiej trosce o parafian ks. Proboszczowi służy pomocą ks. kan. Zenon Czumaj – dyrektor archiwum i muzeum diecezjalnego.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski