W trosce o pamięć bohaterów
W homilii ks. Prałat odniósł się do wydarzeń, które rozegrały się w jego rodzinnych stronach. Były one areną dramatycznej walki Żołnierzy Niezłomnych o wolną Polskę. Wskazał, że nie wszystkie postawy można jednoznacznie i pozytywnie ocenić. Lokalna społeczność była świadkiem chociażby niechlubnych działań Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt”, który zastrzelił trzech swoich żołnierzy. Pochowani w pobliskim lesie do dziś nie doczekali się godnego pochówku. Z tego też względu kaznodzieja zaapelował, aby umieć oddzielić plewy od ziarna.
Niewątpliwie szlachetną postawą wykazała się Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK. Urodził się w niedalekiej Guszczewinie. Została rozstrzelana w 1946 r. na kilka dni przed swoimi 18. urodzinami. Ostatnie słowa „Inki” brzmiały: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”!
Ks. Prałat podkreślił, że również dziś potrzeba postawy Żołnierzy Niezłomnych w budowaniu współczesnego społeczeństwa w oparciu o prawdziwie chrześcijańskie wartości.
Po Eucharystii poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” oraz przy krzyżu upamiętniającym Jana Mackiewicza – zamordowanego sołtysa z pobliskiego Masiewa.
Uczestnicy uroczystości przenieśli się do siedziby Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Dzięki staraniu leśników stoi tam wymowny pomnik „Inki”. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień oraz złożenia kwiatów.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, władz parlamentarnych na czele z wiceministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim oraz posłem Jarosławem Zielińskim, służb mundurowych z gen. brygady Dariuszem Łuczakiem na czele, leśników reprezentowanych przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzeja Nowaka, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, działacze solidarnościowi z Romanem Sadokierskim na czele.
Spotkanie poprowadził kapelan leśników ks. Tomasz Duszkiewicz. Organizatorem uroczystości była Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży przy współpracy Nadleśnictwa Browsk i Nadleśnictwa Hajnówka.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski