W Terlikowie upamiętniono majora „Zenona”
21 kwietnia 1916 roku w Terlikowie przyszedł na świat mjr Stefan Wyrzykowski pseudonim Zenon, komendant AK Oddziału Partyzanckiego 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Po upływie stu lat od tego wydarzenia w miejscowości upamiętniono fakt narodzin dowódcy. Stało się tak z inicjatywy historyka z Zespołu Szkół im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach, Rafała Dydycza.
Inicjatywa spotkała się z akceptacją dyrekcji i innych pracowników placówki oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej i wójta gminy Sarnaki. Wszyscy zaangażowali się w to, aby z okazji setnej rocznicy urodzin Stefana Wyrzykowskiego, wznieść kamienny postument, na którym widnieje pamiątkowa tablica. Zamierzony cel udało się osiągnąć i 12 czerwca odsłonięto tablicę poświęconą Majorowi Zenonowi i jego żołnierzom.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Antoniego Pacyfika Dydycza. Po Eucharystii żyjący członkowie oddziału: mjr Tadeusz Sobieszczak ps. Dudek oraz Ryszard Zaremba ps. Sawa wraz z przedstawicielami rodziny na czele z synem Stefana Wyrzykowskiego Zenonem Wyrzykowskim oraz przedstawiciel wsi Terlików Zbigniew Soszyński, odsłonili pamiątkową tablicę.
Delegacje złożyły kwiaty i wieńce, po czym miały miejsce przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali kolejno: Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda mazowiecki, Iwona Muder, wicestarosta łosicki, Krzysztof Sobieszczak, syn mjr Tadeusza Sobieszczaka jako przedstawiciel ostatnich żyjących żołnierzy mjr Zenona, Zenon Wyrzykowski, syn mjr Zenona, Stefan Szańkowski prezes TPZŁ, Waldemar Kosieradzki, strażnik pamięci o mjr Zenonie na Ziemi Łosickiej, dr Romuald Domański, Jerzy Fedorowicz, senator RP. Na koniec Maria Soszyńska, mieszkanka Terlikowa zinterpretowała wiersze Marty Fedorowicz. Następnie przedstawiciele młodzieży z Sarnackiego Gimnazjum Aleksandra Onopiuk i Dawid Radzikowski odczytali listy od o. Eustachego Rakoczego i posła Krzysztofa Tchórzewskiego.
Na zakończenie części oficjalnej miało miejsce wystąpienie Barbary Michoń, dyrektor ZS w Sarnakach, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości. Złożyła również oraz życzenia imieninowe ks. biskupowi Antoniemu Dydyczowi.
Na koniec miał miejsce poczęstunek. W trakcie uroczystości dostępne też było stoisko, na którym promowano nową publikację autorstwa Waldemara Kosieradzkiego i Tadeusza Nieścioruka, dotyczącą majora „Zenona”.
Dorota Kalinowska [ksAP]