W imię ewangelizacji misyjnej
21 stycznia 2023 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się noworoczne spotkanie Kolędników Misyjnych, kół misyjnych i sympatyków misji.
Na zaproszenie Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji drohiczyńskiej ks. Mirosława Puchacza przyjechały dzieci z parafii: Sawice, Stoczek Węgrowski z opiekunem ks. Piotrem Śledziem i z parafii św. A. Boboli w Siemiatyczach z katechetką Barbarą Oleksiuk. Były to grupy Kolędników Misyjnych, którzy w okresie Bożego Narodzenia kolędowały w parafiach, w szkołach oraz odwiedzały rodziny i głosiły radość z narodzenia Zbawiciela. Przy tej okazji opowiadając o życiu biednych dzieci w Oceanii, uświadamiali ludzi, że mamy braci i siostry w dalekich krajach, którzy jeszcze nie znają Chrystusa i dlatego zachęcali do modlitwy za nich i pomocy materialnej biednym dzieciom z Papui- Nowej Gwinei.
Na początku wszyscy wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Tadeusza Syczewskiego, rektora seminarium duchownego, który modlił się w intencji wszystkich dzieci zaangażowanych w działalność misyjną Kościoła i również wygłosił homilię.
Podczas głoszenia Słowa Bożego ks. Syczewski przypomniał, że zadaniem każdego z nas jest głosić Ewangelię w swoim środowisku, co właśnie w szczególny sposób czynią kolędnicy misyjni, kiedy odwiedzając rodziny śpiewają kolędy i dzielą się radością z narodzenia Jezusa. Nawiązał do życiorysu św. Teresy z Lisieux, która od najmłodszych lat interesowała się misjami i pragnęła pomagać misjonarzom. Chociaż nigdy nie wyjechała do dalekiego kraju, aby głosić Ewangelię, została jednak wielką Patronką Misji, ponieważ dużo się modliła i ofiarowała swoje cierpienia w ich intencji.
Ks. rektor docenił trud i wysiłek, jaki podjęli kolędnicy, porównując ich do dobrych uczniów Pana Jezusa wypełniających dobre uczynki. Opowiedział przy tym historię czwartego Króla, który zdążając do nowonarodzonego Jezusa rozdał potrzebującym ludziom perły, które miał ofiarować Dziecięciu. Jezus przyjął z radością te dobre uczynki
Po Mszy św. uczestnicy spotkania obejrzeli film o życiu i sytuacji dzieci w Papui-Nowej Gwinei oraz o programach pomocy potrzebującym na misjach, które są realizowane dzięki ofiarom pieniężnym zebranym podczas kolędowania i przesłanym do PDMD. Papież Franciszek powiedział, że dzięki temu ,,Kolędnicy Misyjni są bezpośrednimi współpracownikami papieża w ewangelizacji misyjnej.”
Warte uwagi jest to, że kolędnicy misyjni nie tylko podtrzymują i pielęgnują tradycje Bożonarodzeniowe, wraz z przesłaniem niosą innym ludziom radość i pokój, ale poznając sytuację w krajach misyjnych również odbywają formację duchową, co pomaga w otwieraniu się na potrzeby swoich rówieśników, modlitwę w ich intencjach i poświęcanie im swojego czasu i talentów.
Następnie każda grupa zaprezentowała swoją scenkę kolędniczą i podzieliła się wrażeniami z kolędowania. Po wspólnym śpiewie kolęd i smacznym posiłku dzieci zostały zaproszone do obejrzenia ruchomej szopki w Muzeum Diecezjalnym . To wspaniałe dzieło wywarło wielkie wrażenie i zainteresowanie przedstawionymi tam wydarzeniami biblijnymi. Przy okazji zobaczyły również inne bardzo ciekawe eksponaty wystawione w muzeum oraz pamiątki związane z wizytą Jana Pawła II w Drohiczynie.
Tekst i zdjęcia: Barbara Oleksiuk