W Ciechanowcu odtrąbiono Adwent
Uczestnicy konkursu licznie uczestniczyli we Mszy św., zadbali też o niepowtarzalną oprawę muzyczną drewnianych instrumentów pasterskich. Eucharystia zgromadziła wielką „ligawkową rodzinę”, parlamentarzystów, samorządowców, służby mundurowe, mieszkańców i gości, którzy wspólnie chcieli dziękować za kolejny rok kontynuacji tak niezwykłego wydarzenia.
Zebranych na Eucharystii witał proboszcz ks. Tadeusz Kryński, a ze słowami powitania do ks. Biskupa zwrócili się górale, którzy rokrocznie odwiedzają Ciechanowiec i jak powtarzają czuja się na Podlasiu, jak w domu – Ta Eucharystia dodaje nam sił i upewnia w przekonaniu, że nasze granie jest czymś więcej niż rywalizacją konkursową, traktujemy je na progu Adwentu, jako hołd w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela.
W homilii cytując znanego pisarza Adresena mówił „Gdy słowa zawodzą, mówi muzyka”. Dziś chcemy wysławiać Boga słowem, śpiewem i grą na instrumentach. Wyrażał uznanie dla pomysłodawców, organizatorów i wykonawców biorących udział w przeglądzie instrumentów pasterskich. Doznania jakie są tu dostarczane trudno spotkać na co dzień. Zachwycamy się grą instrumentów, które powstawały kiedyś z potrzeby, służyły człowiekowi w życiu codziennym, wykorzystywane były do przekazywania informacji – przypominał Ekscelencja mówiąc o historii instrumentów pasterskich. W Adwencie ligawka nawoływała na Mszę Świętą Roratnią, była inspiracja do modlitwy, budziła zadumę adwentową i wyzwalała wolę czuwania. Także my dziś jesteśmy wezwani do czuwania, kontynuował myśl odnosząc dawne zastosowanie instrumentu do dnia dzisiejszego. Pasterz diecezji zwrócił też uwagę zebranych na wizerunek Matki Bożej Ciechanowieckiej zwanej Matką Słuchającą- dziś Matka Boża nachyla ucha i słucha waszego grania.
Za wspieranie duchowe Konkursu, za celebrację Eucharystii i wygłoszone Słowo Boże dziękowała dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński mówił – to już tradycja, że spotykamy się na granicy Podlasia i Mazowsza i słuchamy muzyki płynącej z instrumentów i płynącej z serc.
Konkurs zorganizowało po raz 37. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.
Ligawki i inne instrumenty pasterskie przywiezione przez uczestników z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji oraz z Kaszub, Podhala, Beskidu Śląskiego, Kurpi, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Podlasia, Mazowsza, Warmii i Mazur przez dwa dni słuchać było w całym Ciechanowcu. To ważne i potrzebne wydarzenie ocenia członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski i przypomina, że to właśnie konkurs organizowany w Ciechanowcu przyczynił się do odrodzenia gry na ligawkach. Konkurs o skali europejskiej łączy kulturę ludową z tradycją chrześcijańską i bez niego trudno byłoby wyobrazić sobie początek Adwentu na Podlasiu.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk