Umocnić wiarę i więź z Kościołem
Dla wspólnoty parafialnej św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Stoczku dzień 23 i 25 października br. zapisał się w historii jako czas wizytacji kanonicznej, której dokonał bp Piotr Sawczuk.
Uroczysty ingres do świątyni, specjalne modlitwy w intencji pasterza diecezji stanowią obrzęd oficjalnego rozpoczęcia wizytacji. Poszczególne delegacje powitały ks. Biskupa. Miejscowy proboszcz ks. kan. Zbigniew Grabowski syntetycznie przedstawił sprawozdanie z działalności parafii z ostatnich siedmiu lat. Podczas Eucharystii ks. Biskup modlił się w intencji wszystkich parafian prosząc o Boże błogosławieństwo. Na zakończenie Mszy św. miał miejsce specjalny obrzęd przyjęcia pięciu mężczyzn do wspólnoty rycerzy św. Jana Pawła II. Po złożeniu woli przystąpienia, ks. Biskup odmówił stosowną modlitwę nad kandydatami.
Ważnym momentem było spotkanie ks. Biskupa z przedstawicielami różnych ruchów i stowarzyszeń działających na terenie parafii. Na jego ręce złożyli sprawozdania ze swojej działalności i w krótkich słowach opowiedzieli o podejmowanych inicjatywach. Biskup podziękował za ich zaangażowanie, szczególnie za dbałość o duchowy profil parafii. Podczas kolejnej Eucharystii Pasterz diecezji udzielił sakramentu bierzmowania sześćdziesięcioczteroosobowej grupie kandydatów. Na tę Mszę św. przybyli kapłani z dekanatu węgrowskiego na czele z jego dziekanem ks. prał. Leszkiem Gardzińskim oraz inni zaproszeni księża. W przeżywaniu liturgii wiernym pomagał śpiewem chór parafialny pod kierunkiem organistki Magdaleny Borkowskiej. Koło różańcowe działające w parafii przekazało ks. Biskupowi Margaretkę zapewniając o nieustannej modlitwie w jego intencji. Podobny dar modlitewny otrzymał nowy wikariusz parafii ks. Piotr Śledź.
Na cmentarzu parafialnym ks. Biskup modlił się w intencji zmarłych parafian oraz nawiedził groby zmarłych kapłanów tam spoczywających. Nie mogło zabraknąć spotkania Rada Parafialną.
Drugi dzień wizytacji przebiegał pod znakiem odwiedzin szkół i urzędów. Na progu Zespołu Oświatowego w Stoczku dyrekcja szkoły, przedstawiciele nauczycieli oraz wójt gminy powitali ks. Biskupa chlebem i solą. Podczas części artystycznej dzieci i młodzież przybliżyła historię szkolnictwa w Stoczku, która sięga 1920 r. Nie zabrakło spotkania z nauczycielami i pracownikami szkoły. Również Urząd Gminy podjął Pasterza diecezji. Przy słodkim stole zgromadzili się pracownicy urzędu z wójtem gminy Stoczek Zbigniewem Kłuskiem na czele. W programie spotkań wizytacyjnych został również uwzględniony Samorządowy Dom Pomocy Społecznej w Starych Lipkach. Ks. Biskup modlił się i udzielił pasterskiego błogosławieństwa mieszkańcom naznaczonym chorobą i cierpieniem oraz pracownikom zapewniającym codzienną pomoc i opiekę.
Niejako zwieńczeniem wizytacji kanonicznej było spotkanie ze społecznością miejscowości Topór. Mieści się tam kaplica pw. św. Adama Chmielowskiego, znanego jako św. Brat Albert. W niej ks. Biskup celebrował Mszę św. wypraszając potrzebne łaski mieszkańcom Toporu jak i całej parafii. Eucharystię koncelebrował pochodzący z parafii Stoczek ks. Grzegorz Jabłoński – proboszcz parafii Granne.
Pasterz diecezji odwiedził Zespół Oświatowy w Toporze, któremu patronuje bł. kard. Stefan Wyszyński. W przygotowanej pod okiem wychowawców części artystycznej uczniowie przypomnieli życie i nauczenie Prymasa Tysiąclecia. Spotkanie przy słodkim poczęstunku było okazją do rozmowy z nauczycielami i pracownikami szkoły.
W wygłaszanych podczas wizytacji przemówieniach wybrzmiewała świadomość parafian, że przybywa do nich następca Apostołów. Tym gorliwiej proszono o modlitwę i pasterskie błogosławieństwo. Taki jest między innymi cel wizytacji kanonicznej, która nie tylko jest wyrazem administracyjnego nadzoru, ale również możliwością spotkania, wspólnej modlitwy, umocnienia wiary oraz więzi ze wspólnotą Kościoła.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski