Umieć sensownie cierpieć – Koncert Pasyjny w Sokołowie Podlaskim
Różne oblicza cierpienia, jego wielkość i moc, płynącą z zakorzenienia go w cierpieniu zbawczym Chrystusa, ukazanego w poetyckiej i muzycznej formie, były tematem przewodnim przejmującego koncertu, który odbył się wieczorem 22 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim.
Był to doroczny Koncert Pasyjny pod patronatem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Wystąpiła w nim Lubelska Federacja Bardów. Witając przybyłych gości, wśród który byli przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych oraz duchowieństwa, miejscowych grup artystycznych, mieszkańcy Sokołowa i goście, dyrektor SOK Iwona Paliwoda, powiedziała, że jest to już ósme tego typu wydarzenie artystyczne, związane z okresem Wielkiego Postu w tym mieście.
Koncert rozpoczęło rozważanie ks. bpa Tadeusza Pikusa. Przypomniał w nim, że Męka Pańska dotyczy czasu 12 godzin – od Ogrójca do Golgoty, któremu niesłychanej głębi nadaje osoba cierpiącego Jezusa Chrystus – prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka, który oddaje swoje życie Ojcu, wypełniając Jego wolę do końca. „To życie Boże przekazuje każdemu człowiekowi, które będzie nowym narodzeniem dla każdego człowieka. W Męce Pańskiej, możemy odkryć sens cierpienia niewinnego” – powiedział. Ukazując trzy ukrzyżowane na Kalwarii postacie Chrystusa i dwóch łotrów, powiedział: „Chciałbym, aby każdy odnalazł w sobie trzy formy podejście do cierpienia. Wielu z nas cierpi autentycznie niewinnie, nie wie dlaczego i nie widzi powodów, dlatego bolenie to przeżywa. Jest też cierpienie zawinione i czujemy to. Przyczyną jego mogą być dwie postawy: postawa złego łotra, który chociaż zawinił, to nie zgadza się na cierpienie, przeklina i nie widzie jego sensu, a także postawa dobrego łotra, który wie, że zawinił i w tym cierpieniu zwraca się do Tego, który cierpi niewinnie i cierpi za kogoś – do Chrystusa.: „ Panie wspomnij na mnie, kiedy będziesz w swoim królestwie.” Każdy odnajdzie w swoi życiu cierpienie niewinne oraz cierpienie zawinione, z którym nie będzie się zgadzał i będzie je przeklinał i wypierał się go oraz cierpienie zawinione, ale do którego się przyzna. Zbawcze jest cierpienie niezawinione, ponieważ bierzemy z nim udział w cierpieniu Chrystusa oraz cierpienie zawinione, ale uznane przez nas z prośbą słów kierowanych do Boga „ wspomnij na mnie !”.
Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, że koncert pasyjny przyczyni się do uwrażliwienia na podejście do cierpienia, którego nikt nie lubi, ale od niego nie jest wolny, „abyśmy umieli sensownie, mądrze i owocnie cierpieć. Aby rzeczywiście tym owocem były spełnione słowa Chrystusa: „ Jeszcze dzisiaj będziesz ze Mną w raju.”
Lubelska Federacja Bardów wystąpiła w składzie; Jan Kondrak – śpiew i prowadzenie, Marek Andrzejewski – śpiew i gitara, Piotr Selim – śpiew i instrument klawiszowy, Tomasz Deutryk – perkusja, Krzysztof Nowak – gitara basowa oraz Katarzyna Wasilewska – skrzypce i śpiew.
Jak powiedział Jan Kondrak, formacja ta proponuje własne rozumienie rozrywki. Organizacja jej pracy przypomina piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej, nawiązujac do ambitnych nurtów rocka i popu.
Charakteryzuje się ona niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Ma za sobą wiele lat koncertów i liczne wydane płyty.
W Sokołowie Podlaskim zaprezentowała ona program o charakterze pasyjnym, ukazujący różne oblicza cierpienia w kompozycjach autorstwa członków zespołu do słów: Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Hanny Lewandowskiej oraz własnych: Marka Andrzejewskiego i Jana Kondraka, traktujących refleksyjnie i z dystansem ludzki żywot, wskazując równocześnie na znaczenie w nim trwałych wartości.
ks. Artur Płachno