Uczcili Bohaterów Akcji V-2 w Sarnakach
20 maja 1944 roku w okolicach Sarnak Armia Krajowa przechwyciła niewybuch V-2. Po rozebraniu na części został on zbadany w tajnych laboratoriach AK. Najważniejsze części rakiety oraz wyniki badań zabrane zostały do Wielkiej Brytanii w lipcu 1944 przez brytyjski samolot, w ramach operacji Most III.
V-2 to pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, nad którym naziści pracowali od lat 30-tych. Miał odegrać kluczową rolę w podboju Anglii. Powodzenie Niemiec w tej operacji mogło rozstrzygnąć o losach II wojny światowej. Rafał Zubkowicz pochodzący z Sarnak, badacz lokalnej historii, tak mówi o niemieckich próbach balistycznych jakie realizowano w okolicach tej miejscowości Trudno sobie może dzisiaj wyobrazić, że tutaj w zasiedlonej okolicy Niemcy sobie zrobili poligon w który po prostu strzelali. Te rakiety spadały czy wybuchały powietrzu w przypadkowych miejscach, więc to, że nikomu na szczęście nic się nie stało to czysty przypadek. Równie dobrze w centrum, tu gdzie jest teraz ten pomnik mogło coś takiego rąbnąć. To były doświadczenia a w doświadczeniach różne rzeczy się dzieją. Ludzie, którzy zbierali i gromadzili części pocisku czy przechwycili ta całą rakietę nadstawiali karku jak mało kto, dzisiaj nawet się nie da tak ryzykować, jak w tym czasie ryzykowano” – mówi Rafał Zubkowicz.
Na pamiątkę przechwycenia rakiety, 20 maja 1995 roku, w centrum Sarnak postawiono pomnik – makietę pocisku V-2. Dokładnie w 20 –tą rocznicę tego wydarzenia odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów, którzy tego dokonali.
Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Ksiądz Biskup w homilii podkreślił, że pomnik upamiętniający wydarzenia sprzed 71 lat nawiązuje do strasznej rzeczywistości wojennej. „Patrzymy na pomnik przedstawiający rakietę niosącą ładunek wybuchowy i nie podnosi to naszego ducha a budzi niepokój. Dzisiaj nawiązujemy do pokoju i do jego źródła. Chrystus powie – „Pokój wam daję ale nie taki jaki daje świat”. Chrystus daje pokój nie tylko zewnętrzny ale wewnętrzny, bowiem wszystkie wojny i spory rozpoczynają się we wnętrzu człowieka”- mówił.
Po Mszy św. odbyła się parada z udziałem pocztów sztandarowych oraz Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. Wszyscy zgromadzili się przy pomniku, gdzie złożono kwiaty. Kolejna część uroczystości odbyła się w miejscowym Zespole Szkół który od 8 lat nosi imię Bohaterów Akcji V-2. Zebranych przywitała wicedyrektor szkoły Agata Wasilewska, po czym miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Nie zabrakło w nich wspomnień i ciekawostek z historii szkoły i miejscowości Sarnaki. Zebrani obejrzeli też fragmenty filmu z odsłonięcia pomnika oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów w Sarnakach. Gościem honorowym uroczystości był major Tadeusz Sobieszczak pseudonim Dudek – żołnierz z oddziału partyzanckiego Zenona.
Dorota Kalinowska [ksAP/Drohiczyn]