Tradycja hubertowska
Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz odwołując się w homilii do św. Huberta, patrona ludzi lasu zachęcał, ,,aby opierając się na korzeniach z minionych lat, nie zapominać o tym, co trzeba zasadzać także w naszej epoce i co trzeba pielęgnować”. Ekscelencja zauważył, że osoby pracujące w lasach na różnych szczeblach i w różnym zakresie, odczuwają poczucie polskości, godności i szlachetności. Zdaniem bp. Antoniego: ,,trudno byłoby przeprowadzić wiele działań wojennych w okresie II wojny światowej i podczas rządów komunistycznych, gdyby nie lasy”, które niczym twierdze, dopomagały. ,,Nie możemy zapominać o poległych, o naszych obrońcach, którzy przelewali krew” – zaznaczył.
Bp Dydycz przywołał wymowną pieśń „Biały krzyż” autorstwa Krzysztofa Klenczona, która porusza i przypomina o lasach i krzyżu, który „nie pamięta kto pod nim śpi”. Jak dodaje Ekscelencja: ,,krzyż jednocześnie jest świadkiem, do czegoś nas prowadzi i coś chciałby nam wytłumaczyć, dlatego tak ważne jest, abyśmy, kiedy przeżywamy różnego rodzaju spotkania, także leśne, nie zapominali o tamtych czasach i wielkim poświęceniu”. ,,Ważne jest, aby w naszych sercach, w naszych duszach, szczególnie w duszach leśników, pracowników leśnych, było miejsce dla „Białego Krzyża” – podkreślił Biskup na zakończenie.
Głos zabrał także o. Tadeusz Rydzyk, który zwrócił uwagę na potrzebę dialogu i poszukiwana prawdy opartej na miłości. ,,Szczególnie tego potrzebujemy teraz w Ojczyźnie, bo niektórym dzieje się krzywda, albo będzie działa się krzywda; zwłaszcza rolnikom, hodowcom” – podkreślił założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam.
Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa przekazał wyrazy uznania i gratulacje za organizację wydarzenia. Myśliwym i wszystkim, którym bliska sersu jest ochrona przyrody, dbałość o polskie lasy i szerzona przez śp. prof. Jana Szyszko koncepcja zrównoważonego rozwoju w świetle encykliki papieża Franciszka Laudato si’, Sekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska życzył radosnego przeżywania święta i opieki św. Huberta.
W rocznicę śmierci, wielkiego obrońcy polskich lasów, polskiej ziemi, myśliwego, leśnika, rolnika, jeźdźcy – nagrodę im. prof. Jana Szyszko otrzymali: Adam Stępniak, wieloletni myśliwy, Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Za towarzyszenie śp. prof. Janowi Szyszce w głoszeniu prawdy o wartości polskich lasów, polskiego łowiectwa i polskiej ziemi nagrodę otrzymało także Radio Maryja i Telewizja Trwam. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w imieniu wszystkich dyrektorów regionalnych odznaczył ks. bp. Piotra Sawczuka Kordelasem Leśnika Polskiego w podziękowaniu za duchowe wsparcie.
Na uroczystości obecni byli kapłani: bp. Piotr Sawczuk wraz z sekretarzem ks. Tomaszem Szmurło, bp. Antoni Pacyfik Dydycz, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, ks. prał. Zbigniew Rostkowski, kanclerz kurii, ks. Sylwester Dziedzic, kapelan Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Głównego oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Na obchodach święta ludzi lasu nie zabrakło p. Krystyny Szyszko, żony śp. prof. Jana Szyszko, Edwarda Siarki, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Andrzeja Koniecznego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. ,,Cieszymy się, że mimo pandemii przedstawiciele leśników, myśliwych, rolników i jeźdźców stawili się tutaj, aby wokół ołtarza, wokół Chrystusa budować jedność” – powiedział ks. Tomasz Duszkiewicz, kapelan leśników.
Oprawę muzyczną XII Ogólnopolskiego Hubertusa Węgrowskiego im. Prof. Jana Szyszko zapewnił Centralny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod przewodnictwem Mieczysława Leśniczaka. Organizatorami byli: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w Warszawie, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży i Gmina Łochów.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka