Szacunek dla ziemi – Jarmark św. Wojciecha i Święto Lasu
10 maja mieszkańcy regionu i goście licznie przybyli do Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu na Jarmark św. Wojciecha i Święto Lasu.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w oprawie myśliwskiej, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. W znajdującym się na ternie muzeum zabytkowym kościele pw. Wszystkich Świętych wiernych powitał ks. Józef Poskrobko diecezjalny duszpasterz leśników. „ Już od wielu lat Nadleśnictwo w Rudce razem z Muzeum Rolnictwa obchodzi przepiękny odpust św. Wojciecha i święto lasu. Świętowanie to rozpoczynamy Mszą Święta, w której w szczególny sposób chcemy modlić się za pracowników Muzeum i pracowników Nadleśnictwa.” –mówił
W homilii ks. bp Tadeusz Pikus podzielił się wiernymi swoją wiedzą na temat lasu, przytoczył informacje o największych, najgrubszych i najstarszych drzewach na ziemi. Biskup zwracał uwagę, że należy mądrze korzystać z zasobów ziemi, a do tego potrzebna jest wiedza. Przypominał też, że człowiek, jest częścią natury. Nawiązując do jarmarku ku czci Św. Wojciecha rozważał – „Mówimy dziś o Świętym Wojciechu i pytamy co to znaczy, że w kimś jest świętość? Znaczy to, że w tym człowieku jest obecny Bóg, który jest źródłem miłości. Wszyscy jesteśmy powołani, by czerpać z tego źródła. Miłość pozwala być blisko człowieka, być blisko Boga, ale też być blisko przyrody. Kończąc kazanie zwrócił się do wiernych: Życzę wszystkim, aby serce, czasami wylęknione, zatrwożone, puste, obojętne, napełnione gniewem, zazdrością a nawet nienawiścią – stało się czyste, otwarte, aby przyjąć miłość Boga, aby móc kochać Boga, drugiego człowieka, siebie i świat”
Oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej odprawianej w kościele na terenie muzeum zapewnił chór parafialny z Ciechanowca a także zespół sygnalistów myśliwskich „Akteon” wydziału leśnego SGGW z Warszawy.
Kolejnym punktem dnia była konferencja „Leśnictwo i gospodarka leśna na tle dziedzictwa kulturowego wsi”. Z prelekcjami wystąpili dr Ewa Pierożnikow z Politechniki Białostockiej, Mirosław Angielczyk z Podlaskiego Ogrodu Botanicznego w Korycinach i Konrad Bul z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, który zabrał głos na temat kulturotwórczej roli lasu.
Podczas jarmarku, który ma już swoją wieloletnią tradycję na odwiedzających muzeum czekały stoiska z rękodziełem, sadzonkami i regionalnymi przysmakami. Nie brakowało występów zespołów folklorystycznych i innych atrakcji. Mieszkańcy i goście odwiedzający Ciechanowiecki Jarmark Świętego Wojciecha korzystali też z okazji by zwiedzić skansen, gdzie bezpłatnie udostępniono liczne wystawy i pokazy. Na stoiskach przygotowanych przez nadleśnictwa, leśnicy udzielali porad, opowiadali o swojej pracy i organizowali konkursy dla dzieci i dorosłych. Pomimo kapryśnej pogody nie zabrakło chętnych do spotkania i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Organizatorzy wielokrotnie podkreślali, że święto lasu ma charakter wychowawczy i organizowane jest po to byśmy poznawali i szanowali otaczającą nas naturę.
Święto lasu obchodzone jest w Polsce od 1933 roku, jarmark Św. Wojciecha organizowany był w Ciechanowcu już w XIX wieku, teraz oba wydarzenia odbywają się razem.
Agnieszka Bolewska – Iwaniuk [ksAP/Drohiczyn]