Symbole ŚDM 2016 w dekanacie siemiatyckim
W diecezji drohiczyńskiej trwa Peregrynacja Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani Światowych Dni Młodzieży.
W środę, 29 lipca Krzyż i Ikona zawitały w Siemiatyczach. Do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli symbole ŚDM 2016 dotarły w specjalnym aucie w asyście motocyklistów. Przed świątynią oczekiwali na nie wierni wraz z kapłanami. W tej ważnej dla wspólnoty chwili parafianom towarzyszył biskup senior Antoni Dydycz. Symbole witał dziekan siemiatycki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Stanisław Ulaczyk i proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli ks. Jan Koc. Obecni byli księża pracujący w parafiach dekanatu siemiatyckiego. Uroczystego przekazania Symboli dokonał dziekan hajnowski ks. prał. Zbigniew Niemyjski i ks. Henryk Kalinowski, którzy na ręce księdza Stanisława Ulaczyka złożyli Księgę Peregrynacji. Krzyż i Ikonę witali przedstawiciele młodzieży, którzy wnieśli symbole do kościoła, ustawili przez ołtarzem i złożyli przed nimi kwiaty. Odprawiono Mszę Św., której przewodniczył biskup Antoni Dydycz, w koncelebrze uczestniczyli ks. Andrzej Lubowicki, ks. Adam Pańczuk i ks. Artur Płachno. W homilii ksiądz biskup zwracał uwagę, że wieczór ten należy do młodzieży, która potrzebuje spotkania z Chrystusem by stawić czoło niebezpieczeństwom. „Chrystus przychodzi dziś ze swoją Matką, aby spotkać się a nami, ale w sposób szczególny by spotkać się z młodzieżą, z dziewczętami i chłopcami, Wychodzi naprzeciw ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zagraża nam niebezpieczeństw”. Ksiądz biskup przestrzegał przed uzależnieniami, przez dopalaczami, przed Aids. Zwracał też uwagę jak piękny jest proces dorastania i dojrzewania i jak ważne w wychowywaniu dzieci jest zawierzenia Matce Bożej. Ostrzegał przed współczesnymi zagrożeniami, przez rewolucję obyczajową, która prowadzi do chaosu. Podkreślał jak ważne jest wychowywanie w sposób świadomy, by młodzież mogła sprostać próbom i agresji ideologiczną, którą spotykamy na każdym kroku. Biskup mówił o prawdziwej miłości, o przyjaźni, o szczerości we wszystkich dziedzinach życia.
Po Mszy Świętej miał miejsce Akt Zawierzenia Młodzieży, następnie uroczyście odśpiewano Hymn Światowych Dni Młodzieży, JE zwrócił się do osób animujących śpiew, by jak najczęściej wracali do tego utworu, by młodzież mogła nauczyć się go i uznać za swój. Dalej modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a w czasie modlitwy wierni podchodzili by ucałować Krzyż i Ikonę. W tym czasie także wpisywano świadectwa i prośby do Księgi Peregrynacji. Kolejnym punktem Peregrynacji była Droga Krzyżowa. Niosąc Symbole ŚDM wierni przeszli z kościoła pw. św. Boboli do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Procesji towarzyszyła modlitwa, śpiew i rozważania stacji drogi krzyżowej. Wierni chętnie brali na ramiona Krzyż i Ikonę, a kiedy mogli to zrobić na ich twarzach widać było radość i wzruszenie. Przy świetle pochodni Symbole dotarły do parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Po drodze do idących dołączały kolejne grupy wiernych, w kościele także czekali parafianie.
W dekanacie Siemiatyckim Symbole ŚDM goszczą od 29 do 30 lipca. kościele wierni wezmą udział w Adoracji.
W czwartek, 30 lipca Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani Światowych Dni Młodzieży nawiedzi parafię Trójcy Świętej w Dziadkowicach, a następnie parafię Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kłopotach i parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie.
Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), to dwa Symbole towarzyszące Światowym Dniom Młodzieży. W czasie obchodów Światowych Dni Młodzieży są one obecne w miejscu Wydarzeń Centralnych. W okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych. Kolejnym pokoleniom młodych ludzi te Symbole wskazują prawdziwy „cel” Światowych Dni Młodzieży: coraz głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swego życia opiece Matki Bożej.
Agnieszka Bolewska – Iwaniuk [ksAP/Drohiczyn]