Świętość jest spoiwem jedności
W katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz z biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz kapłanami z diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i pińskiej na Białorusi koncelebrował Eucharystią dziękczynną. Miało to miejsce wieczorem, w tych samych godzinach, gdy 15 lat temu św. Jana Pawła II przybył do Drohiczyna.
Rozpoczynając Liturgię bp Tadeusz Pikuś podkreślił konieczność wdzięczności Bogu za wielki dar na Podlasia jakim była wizyta św. Jana Pawła II. Przypomniał, że na wniosek bp Antoniego Dydycza, Dzień Podlasia został przyjęty przez sejmiki trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego i wpisał się w tradycję. Podkreślił, że w tym roku jest on wyjątkowym wydarzeniem, gdy dziękujemy nie tylko za pobyt na Podlasiu św. Jana Pawła II, ale też za jego kanonizację. Bp Antoni Dydycz rozpoczął homilie, odwołując się też do słów zacytowanych w liście pasterskim biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Powiedział, że z radością przywołujemy słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 15 lat temu na błoniach drohiczyńskich, modląc się, by wszyscy byli jedno. ,,Słuchali ich nie tylko katolicy, ale i prawosławni, protestanci, starowiercy, wyznawcy innych religii i niewierzący”. Przypomniał przesłanie, jakie św. Jan Paweł II pozostawił w czasie swej pielgrzymki do Polski po odzyskaniu częściowej wolności, które zapoczątkowały wybory 25 lat temu. Mówił on wtedy o tym, jak powinniśmy ją realizować w oparciu o niezmienne wartości.
Bp Antoni Dydycz powiedział też, że powinniśmy się poważnie zastanowić, czy ten czas został właściwie zagospodarowanym, czy nie ma w nas winy bierności i odpowiedzialności za dramaty naszych rodaków, cierpiących z powodu bezrobocia, emigracji zarobkowej, biurokracji czy niepełnosprawności, gdy z horyzontu znika zwykły człowiek. Powinno to być zawstydzenie i stanowić wyzwanie, do budowania prawdziwej wolności w światłości Pana – podkreślił.
Na Dzień Podlasia przybyli: wicewojewoda Podlaski, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele innych struktur władz samorządowych, policji, straży pożarnych, leśnicy, ludzie kultury, sztuki, bractwo kurkowe i rycerskie, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, instytucji i organizacji wraz z pocztami sztandarowymi z terenu Podlasia i Mazowsza, wierni z diecezji drohiczyńskiej, diecezji sąsiednich, a także władze i wiernie z Litwy. Bp Tadeusz Pikuś dokonał aktu zawierzenia Podlasia następującymi słowami: ,,Zgromadzeni w świątyni na tej prastarej podlaskiej ziemi w 15. rocznicę wizyty apostolskiej papieża Jana Pawła II w Drohiczynie pragniemy w duchu wiary, za wstawiennictwem Maryi Matki Kościoła, podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu, za wszystko czym nas obdarzył i obdarza, szczególnie zaś za kanonizację Jana Pawła II. Za wstawiennictwem Świętego Rodaka chcemy powierzyć Jego miłości nas tu obecnych oraz wszystkich mieszkańców ziemi podlaskiej. Prosimy Cię Panie, spojrzyj miłościwym okiem na nas i na naszą Ojczyznę. Wspieraj nasze władze, które są odpowiedzialne za jej losy. Prowadź nas na drogę nawrócenie i odnowy. Naucz nas poszanowania godności drugiego człowieka, gorliwej modlitwy i uczciwej pracy. Daj zgodę w rodzinach i zakładach pracy, ucz sprawiedliwości i szacunku dla mienia publicznego. Przez macierzyńskie ręce Maryi, Tobie oddajemy w opiekę wszystkie rodziny całego Podlasia.
Prosimy cię panie o ich religijne i moralne odrodzenie, by rozbite małżeństwa jednały się, uzależnienie nałogami dostawali uzdrowienia, chorzy i cierpiący otrzymali ulgę, bezdomni dom, a bezrobotni pracę. Maryjo, zawierzamy Twojej macierzyńskiej opiece wszystkich kapłanów i osoby życia konsekrowanego, każdego alumna naszych seminariów. Uproś u swojego Syna liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. O Najświętsze Serce naszego Pana i Króla, sprawdź swą dobrocią wszechmocną, aby wszyscy mieszkańcy Podlasia, ogarnięci Twoją miłością, wpatrzeni w Maryję i św. Jana Pawła II, trwali wiernie przy Tobie, jako Twoi przyjaciele i oddani słudzy. Amen”.
Podczas Liturgii dary złożyli przedstawiciele poszczególnych dekanaty diecezji drohiczyńskiej, zaś życzenia imieninowe bp Antoniemu Dydyczowi złożyli w imieniu kapłanów dziekan ciechanowiecki, w imieniu samorządowców wójtowie gminy Repki i Sterdyni, a w imieniu diecezjan rodzina z parafii Drohiczyn. Podczas Liturgii śpiewy wykonywał Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego.
Uroczystość zakończyła modlitwa i zapalenie zniczy przy tablicy upamiętniającej wojewodów podlaskich, pochowanych w kryptach katedry, gdy Drohiczyn był stolicą województwa.
tekst – Jan Krakowski
Niedziela Podlaska 2014, Nr 26