Święta Anno, uproś Wnuka, niech ma każdy czego szuka!
Pielgrzymka nawiązywała do Roku Rodziny, św. Józefa i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uroczystościach wzięli udział małżonkowie i rodziny z diecezji drohiczyńskiej, a także pielgrzymi z różnych stron Polski. Do prostyńskiego sanktuarium przybyli również pielgrzymi piesi z Kosowa Lackiego, Rytel i Małkini Górnej. Swoją obecnością zaszczyciła również Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek. Wszystkich przybyłych powitał w murach bazyliki ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń i dziekan Łochowski.
Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice przed Tronem Łaski modlitwą różańcową o miłość i wierność małżeńską prowadzoną przez doradców życia rodzinnego. Następnie ks. dr Piotr Arbaszewski, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin wygłosił konferencję okolicznościową pt. „Święty Józef Oblubieniec i Czcigodny Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński świadkami prawdziwie męskiego i zdyscyplinowanego życia”. Poruszył w niej temat cech dojrzałego mężczyzny, który powinien być: zdolny do miłości, odpowiedzialny, wewnętrznie zintegrowany, świadomie dążący do celu, twórczy i posiadający godziwe pasje. Zwrócił też uwagę na dyscyplinę, która pozwala unikać jałowych dni i bezsensownego spędzania czasu. Po konferencji odmówiono Koronkę ku czci św. Anny.
O godz. 12 odprawiona została Eucharystia odpustowa pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Piotra Sawczuka. W homilii ks. Biskup nawiązał do Ewangelii mówiącej o rozmnożeniu chleba. Dzisiejsze rodziny już nie borykają się z problemem głodu fizycznego, ale często brakuje im Ducha. Pokarm Eucharystyczny jest uosobieniem Boga i przypomina o przechodzeniu od życia doczesnego, do życia wiecznego. Pan Bóg nie karmi ludzi ułomkami, ale pełnym pokarmem – Sobą. Człowiek powołany jest do budowania relacji międzyludzkich, wspólnoty. Modlitwa zespala pokolenia, starsi powinni być podporą dla młodych, zaś zadaniem młodych jest przejąć marzenia przodków i nieść je w przyszłość. Biskup nadmienił o nowym święcie ustanowionym przez papieża Franciszka – Dniu Dziadków i Osób Starszych, które przypada 25 lipca. Najważniejszą wartością jest miłość umocniona przez Łaskę. Za każdym związkiem małżeńskim stoi Bóg, małżonkowie muszą strzec Bożego Źródła. Bije ono w Prostyni, przy świętej Annie. Przed Tronem Łaski. Święta Anna pomoże otworzyć się na miłość. Od ponad 500 lat wiernie patronuje tutejszej parafii i przypomina o wartościach rodzinnych.
Podczas modlitwy wiernych wołano: „Święta Anno, oręduj za nami”. Modlitwą objęty został także solenizant ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, senior prostyński. Podczas nabożeństwa miało miejsce odnowienie ślubów małżeńskich. Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego, małżonkowie z różnym stażem stanęli naprzeciwko siebie, podali sobie prawe dłonie i patrząc sobie w oczy potwierdzili swoją miłość i wzajemny szacunek. Na zakończenie Mszy Świętej odmówiony został Akt zawierzenia rodziny świętej Annie. Po Eucharystii parafianie i pielgrzymi przystąpili do tradycyjnej koronacji koroną świętej Anny, w której zawarte są wianki pozostawione Małgorzacie Błażkowej przez świętą w 1510 roku. Wiele osób adorowało również Cudowną Statuę i figurę św. Anny.
Po Mszy Świętej ks. biskup Piotr Sawczuk, ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, senior prostyński, ks. kan. Jan Marek Wróblewski, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej, ks. Antoni Kunicki, proboszcz parafii Sadowne oraz Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek udali się do odnowionej kapliczki z figurą Chrystusa Frasobliwego znajdującej się przy parkingu. Renowacja figury została przeprowadzona z inicjatywy pp. Jolanty i Zdzisława Kucharczyków z Warszawy, natomiast odnowienie okrągłej kapliczki sfinansowała Gmina Małkinia Górna. Ks. biskup poświęcił ten zabytkowy obiekt.
Dla wszystkich pielgrzymów na placu przy plebanii została przygotowana agapa. Parafianie prostyńscy zadbali o smaczne posiłki i napoje, aby nikt nie odszedł stąd ani głodny, ani spragniony. O godz. 15.00 na wzgórzu prostyńskim odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie odbyła się Droga Krzyżowa wokół bazyliki z prośbą o dar potomstwa.
Od ponad 500 lat do Prostyni przybywają pielgrzymi z różnych stron Polski. Co ich tu sprowadza? Święta Anna – Żona Joachima, Matka Maryi, Babcia Jezusa, która poleciła tu oddawać cześć Trójcy Przenajświętszej. Patronka małżeństw, rodzin i matek czczona w Prostyni wsłuchuje się w prośby przybywających tu pielgrzymów i otacza opieką wołających: „Święta Anno, uproś Wnuka, niech ma każdy czego szuka!”.
tekst – Ewa Jakubik
zdjęcia Dorota Koroś