Świątynia chrześcijańska jest źródłem łaski
Z tej okazji Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Piotr Sawczuk. W homilii ks. Biskup podkreślił duchową rolę i znacznie świątyni. Zwrócił uwagę na fakt, że jest ona źródłem łaski. „Tylko słowa Boga wybrzmiewające w kościele może oświetlić ludzką drogę i nie wystarczy je usłyszeć tylko raz w życiu, bo człowiek ma krótką pamięć, zapomina i słowo Boga ławo zarzuca lawiną słów ziemskich” – powiedział. Człowiek przychodzi do świątyni, aby rozbudzić wrażliwość serca oraz wznosić do Boga swoje modlitwy. Jest to również miejsce sprawowana liturii, uwielbiania Boga. Nie można również zapomnieć, że świątynia budowana jest dla Kościoła-wspólnoty. Gromadzi ona wiernych „i czyni z nich lud o jednym sercu i jednej duszy” – podkreślił ks. Biskup. Przez prawie 300 lat te funkcje pełni drohiczyńska katedra.
W uroczystości wziął udział biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp Antoni Dydycz, księża pracujący w Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym, Sądzie Biskupim, kanonicy Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej na czele z jej prepozytem ks. prał. Zbigniewem Rostkowskim, członkowie innych Kapituł, kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy.
Stało się już tradycją, że tego dnia zostają wręczane Medale Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. Na zakończenie Eucharystii ks. Biskup tym oznaczeniem wyróżnił dwie osoby. Krystynie Krakowskiej pochodzącej z parafii św. Antoniego z Padwy w Wirowie przyznano brązowy medal podkreślając tym samym jej zaangażowanie w życie parafii, szczególnie za ducha służby i pomocy względem potrzebujących. Wyróżnienie odebrał proboszcz Parafii Wirów ks. Paweł Solka. Natomiast mec. Błażej Witkiewicz otrzymał srebrny medal w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia oraz pomoc i poradę prawną na rzecz Diecezji Drohiczyńskiej.
Ks. Biskup poświęcił również książeczki do nabożeństwa przeznaczone dla dzieci z parafii katedralnej, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej.
Kościół Trójcy Przenajświętszej, który dziś pełni funkcję kościoła katedralnego diecezji drohiczyńskiej został konsekrowany 10 stycznia 1723 roku przez biskupa łuckiego, Stefana Bogusława Rupniewskiego. Podczas II wojny został kompletnie zdewastowany przez najeźdźców. Po wojnie zdołano odbudować świątynie, jednak nie udało się przywrócić przedwojennej świetności wyposażenia wnętrza. Papież Jan Paweł II 5 czerwca 1991 r., powołując do istnienia Diecezję Drohiczyńską podniósł kościół Trójcy Przenajświętszej do rangi katedry i osobiście nawiedził ją podczas pielgrzymki w 1999 r. Bp Antoni Dydycz dokonał aktu konsekracji odnowionej świątyni 10 stycznia 2005 r.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski