Światło nad Polską
W miejscu, gdzie do końca XVIII wieku przebiegała granica ziemi bielskiej i drohickiej, na granicy trzech szlacheckich wsi Brzeźnicy, Szmurłów i Popław znajduje się miejsce otaczane od około 350 lat szczególną czcią, łąka zwana Świętym Miejscem. To tu proboszcz par. WNMP w Brańsku ks. dr Andrzej Ulaczyk oraz przewodniczący społecznego Komitetu Budowy Kaplicy Władysław Żero przywitali przybyłych mieszkańców i gości z okazji pierwszej rocznicy poświęcenia kaplicy.
Na uroczystości obecni byli kapłani z par. Brańsk i Rudka oraz ok. 350 parafian i gości. Swoją obecnością zaszczycili: Poseł do Europarlamentu Krzysztof Jurgiel, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Dyrektor Biura Krzysztof Jaworowski reprezentujący Marszałka woj. podlaskiego, Konsul Honorowy Bułgarii Witold Karczewski, Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski, Sekretarz Miasta Brańsk, Wójt gminy Brańsk oraz wójtowie sąsiednich gmin Rudka i Wyszki, Marszałek Związku Piłsudczyków Czesław Jakubowicz oraz żołnierz NSZ, uczestnik II wojny i podziemia antykomunistycznego kpt. Tadeusz Szmurło.
W homilii rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski odniósł się do uroczystego poświęcenia kaplicy pw. Matki Bożej Łaskawej przez ks. bpa Piotra Sawczuka w stulecie Cudu nad Wisłą. Nawiązując do napisanego przez ks. prał. dra Janusza Łoniewskiego wstępu do książki pt. ,,Ojce mówili” Zbigniewa Romaniuka, zauważył, że w tym „Świętym Miejscu” wiele osób, na przestrzeni wieków doznawało szczególnych łask. Z pewnością to nie przypadek, zdaniem ks. Syczewskiego, że Patronką tej kaplicy jest Matka Boża Łaskawa. Kopię wizerunku warszawskiego namalowano specjalnie do tej kaplicy. O szczególnym orędownictwie świadczy to, że ,,Maryja w dziejach zbawienia świata wstawia się za ludźmi, ratuje miasta, wioski przed różnymi zarazami, chorobami, nieszczęściami. Wiele razy broniła nasz naród przed wrogimi najazdami, szwedzkim potopem, była obecna podczas rozbiorów, I i II wojny światowej”. Rektor WSD w Drohiczynie dodał, że to „Miejsce Święte” na terenie gminy Brańsk wpisuje się głęboko w wiarę tego ludu.
Posłuchaj homilii Rektora WSD w Drohiczynie ks. prał. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego:
Szczególnym momentem było poświęcenie krzyża, ufundowanego przez Komitet Budowy Kaplicy, który będzie stanowił element wystroju świątyni.
Ostatnim punktem były wystąpienia zaproszonych gości. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wyraził radość z działań, jakie podejmują mieszkańcy Małych Ojczyzn w woj. podlaskim. Głos zabrali także Krzysztof Jurgiel i Czesław Jakubowicz. Obaj podkreślili znaczenie miejsca religijno-historycznego czczonego ponad 350 lat, które dzięki pracy i zaangażowaniu Komitetu Budowy Kaplicy pod przewodnictwem Władysława Żero, będzie mogło dalej służyć umacnianiu wiary i kultywowaniu prawdy historycznej. Na zakończenie uroczystości Władysław Żero przedstawił plan działania na najbliższy okres oraz podziękował wszystkim obecnym i zaangażowanym we wsparcie dzieła. Wyrazy wdzięczności skierował do członków Komitetu za zaangażowanie swoich środków, sił i czasu. Przewodniczący Komitetu podziękował także żonie Renacie za wsparcie i cierpliwość, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Oprawę muzyczną zapewniła Schola „Perełki” z parafii WNMP w Brańsku pod dyrekcją Ewy Gabrysiak.
Kaplica pw. Matki Bożej Łaskawej w Brzeźnicy stanowi dziękczynne wotum za wolność Polski i Europy, jaką 101 lat temu dało pokonanie armii bolszewickiej w Bitwie Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Według tradycji w Świętym Miejscu w niepamiętnych czasach ukazała się Matka Boża, która pozostawiła odcisk stopy w kamieniu, a znajdujące się tutaj źródełko miało wówczas nabrać uzdrawiającej mocy. Miejsce to otaczano kultem od około 350 lat, co potwierdziły badania archeologiczne. W pobliżu, w 1920 r. wojska polskie toczyły boje z bolszewikami.
tekst – Monika Kanabrodzka
zdjęcia – Łukasz Żero
zdjęcia – Kazimierz Koczewski