Świąteczne celebracje biskupa drohiczyńskiego
Msza Wieczerzy Pańskiej
W Wielki Czwartek bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w drohiczyńskiej katedrze. Po słowie wprowadzenia, które skierował do przybyłych miejscowy proboszcz ks. kan. Wiesław Niemyjski, życzenia obecnym na liturgii kapłanom złożyły dzieci.
W homilii biskup przypomniał, że liturgia ta otwiera Święte Triduum Paschalne. „Nasze myśli biegną do jerozolimskiego Wieczernika, gdzie Jezus ustanowił dwa sakramenty fundamentalne dla życia Kościoła. Dziś, patrząc na tamto wydarzenie z perspektywy dwóch tysięcy lat, przeżywamy dzień wdzięczności za kapłaństwo i Eucharystię; za złożenie w słabych dłoniach powołanych przez siebie ludzi wielkiego daru Chrystusowego kapłaństwa i za wypełnianie na ich słowa Boską obecnością sakramentalnych postaci chleba i wina. Bardzo bogata w treść jest liturgia Wieczerzy Pańskiej, gdzie przenikają się obrzędy Starego Testamentu z nowymi znakami Jezusa” – powiedział.
Na zakończenie celebracji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia, tzw. ciemnicy.
zdęcia –
Liturgia Męki Pańskiej
Pasterz diecezji liturgię Wielkiego Piątku celebrował w kościele katedralnym. Jej centralnym punktem jest adoracja krzyża. Poprzedza ją liturgia słowa, podczas której czytana jest Męka Pańska wg św. Jana. Charakteryzuje ją również rozbudowana modlitwa powszechna. W homilii biskup pytał, jakiej nauki udziela nam krzyż Chrystusa. Zwrócił uwagę na cztery wymiary. Jak zauważył, krzyż pozwala odczuć dramat osamotnienia, którego Jezus doświadczał przez całą swoją Mękę od modlitwy w Ogrójcu aż po śmierć. Krzyż uczy także milczenia. „Zawstydza nas milczenie Jezusa, podczas gdy my krzykiem zwykle reagujemy na cierpienie, ból, czy choćby niewygodę”. Krzyż pokazuje, co to znaczy dotrzymać danego słowa. Uczy także miłości i służby. „Jezus na krzyżu myślał o innych, o Matce, o Apostole, o łotrze. My natomiast myślimy głównie, a może nawet wyłącznie o sobie. W czasie cierpienia wzmaga się pokusa egoizmu” – powiedział.
Po obrzędzie komunii św. Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do Grobu Pańskiego.
zdęcia – parafia katedralna w Drohiczynie
Ciemna Jutrznia
Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek i Wielką Sobotę modlono się Liturgią Godzin. Biskup przewodniczył Jutrzni oraz Godzinie Czytań. W modlitwie tej uczestniczyli kanonicy Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Obecni byli również kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy.
zdęcia – ks. Marcin Gołębiewski
Wigilia Paschalna
Najważniejszą liturgię całego roku liturgicznego biskup celebrował w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. W skierowanym słowie zwrócił uwagę na bogactwo Wigilii Paschalnej, której zasadnicze części stanowią: poświęcenie ognia, rozbudowana liturgia słowa, poświęcenie wody wraz z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz liturgia eucharystyczna. Rozważając poszczególne części podkreślił między innymi rolę i znaczenie chrztu św. „Chrzest wlał w nas kiedyś Boże życie, obmył ze zmazy pierworodnego grzechu, włączył we spólnotę Kościoła, podprowadził do źródeł życia, z którego można czerpać do woli. Dzisiaj mamy okazję postawić sobie pytanie, czy nie pozwoliliśmy, aby dzisiejszy świat, który ma sposoby na przesadzanie nawet dużych drzew, nie przesadził nas po cichu w miejsce, gdzie jest mnóstwo zmysłowych wrażeń, ale mało życiodajnych soków”. Życzył, aby światło nocy paschalnej urzekło wszystkich swoich światłem, aby jako ludzie zjednoczeni z Chrystusem sakramentem chrztu, z radością szli Jego drogą.
Eucharystię koncelebrowali kapłani pracujący w sokołowskiej parafii oraz księża goście.
zdęcia – parafia konkatedralna w Sokołowie Podlaskim
Msza św. Rezurekcyjna
Pełną paschalnej radości Mszę rezurekcyjną bp Piotr Sawczuk celebrował w kościele katedralnym. Tradycyjnie rozpoczęła ją procesja eucharystyczna, która trzykrotnie przeszła wokół świątyni. W homilii biskup zaznaczył, że zmartwychwstanie jest fundamentalną prawdą wiary chrześcijańskiej. Z tego powodu chrześcijaństwo jest religią życia, nadziei i radości. Jak zauważył nie ma żadnych świadków samego momentu zmartwychwstania. „Nikt zmartwychwstania nie widział, a jednocześni jest wielu świadków Zmartwychwstałego Pana i to nie tylko wśród Apostołów i kochających kobiet, ale na przestrzeni wieków takich świadków są miliony, a siłę ich świadectwa mierzy się siłą miłości do Jezusa”. Prawda o zmartwychwstaniu budzi radość od dwóch tysięcy lat. Jest obecna w sercach uczniów w czasie prześladowań i kryzysów. „Może trochę trudniej przeżywać ją w pokoleniu ludzi nastawionych na osiąganie celów doczesnych, ludzi unikających myśli o sensie życia i zobojętniałych na sprawy religijne. Trzeba jednak przebić się przez te trudności, przetrzeć oczy i spojrzeć na wszystko z wiarą” – powiedział biskup.
Na zakończenie liturgii świąteczne życzenia biskupowi złożył proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Wiesław Niemyjski.
zdęcia – parafia katedralna w Drohiczynie
tekst – ks. Marcin Gołębiewski