Spotkania księży z diecezji drohiczyńskiej u Bram Miłosierdzia
12 i 13 lutego w sanktuarium w Sokołowie Podlaskim i kościele w Bielsku Podlaskim, gdzie znajdują się Bramy Miłosierdzia w diecezji drohiczyńskiej odbyły się konferencje dla księży pracujących w dekanatach z różnych stron diecezji.
Do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim przybyły dekanaty: drohiczyński, sokołowski, sterdyński, łochowski i węgrowski, natomiast do kościoła Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim dekanaty: bielski, brański, ciechanowiecki, hajnowski, sarnacki i siemiatycki.
Spotkania rozpoczęło przejście przez Bramę Miłosierdzia oraz część modlitewna, którą prowadzili w Sokołowie Podlaskim, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. kan. Krzysztof Kisielewicz i proboszcz z parafii Kożuchówek ks. kan. Zbigniew Domirski, zaś w Bielsku Podlaskim, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. kan. Dariusz Kujawa i proboszcz parafii Strabla ks. Antoni Kunicki. Złożyły się na nią: adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka i Litania do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwy w łączności z Ojcem Świętym w celu uzyskanie jubileuszowego odpustu.
Konferencje na temat rozumienia i znaczenia znaków jałmużny, modlitwy i postów w życiu kapłańskim wygłosił ojciec duchowny kapłanów diecezji drohiczyńskiej ks. kan. Tomasz Pełszyk. Przypomniał on o potrzebie dzielenia się przez kapłanów z wiernymi wszelkimi darami, które posiadają, zwracając uwagę na fakt, iż każdy kapłan sam najpierw otrzymał od Boga niczym niezasłużone dary łaski, którymi może dzielić się w posłudze sakramentalnej i duszpasterskiej. Ukazał potrzebę dostosowywania zajęć do modlitwy osobistej, której nie może zabraknąć i nie może ona być jedynie dostosowane do innych czynności. Mówiąc natomiast o poście, ukazał jego wielką siłę w połączeniu z modlitwą, mogącą wyrzucać nawet złe duchy. Post powinien natomiast polegać przede wszystkim na opróżnieniu wnętrza człowiek z licznych spraw, aby zrobić miejsce dla Chrystusa i dać świadectwo wolności człowieka. Na zakończenie ks. Pełszyk podkreślił, że świat potrzebuje świadków bardziej niż nauczycieli, a jeżeli nauczycieli, to będących świadkami.
Spotkania prowadzili księża dziekani, a uczestniczyli w nich też: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, pracownicy Kurii Diecezjalnej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz odpowiedzialni za duszpasterstwa diecezjalne.
Druga część konferencji, która miała miejsce w Domu Miłosierdzia Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim i Sali „Bielmleku” w Bielsku Podlaskim poświęcona była bieżącym sprawom życia Kościoła w Polsce oraz w diecezji. Poruszono sprawy, takie jak: przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej, obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia oraz 25 rocznicy powołania do życia przez św. Jana Pawła II diecezji drohiczyńskiej. Poruszono również zagadnienia formacji kapłańskiej i działalności Wyższego Seminarium Duchownego, spraw katechetycznych i ogłoszonych diecezjalnych konkursów, działalności Caritas, duszpasterstwa rodzin i zagadnień ekonomicznych.
W kolejnym Biuletynie Kurii Diecezjalnej, przekazanym księżom podane zostały do wiadomości ostatnie zmiany personalne, informacje oraz terminy wizytacji kanonicznych i innych zaplanowanych wydarzeń.
ks. Artur Płachno