Śpiewy mszalne z X wieku w Skrzeszewie
Biskup senior Antoni Dydycz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach ks. dr Piotr Paćkowski oraz inni kapłani, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk – Borowicz, publiczność z Sokołowa Podlaskiego, Skrzeszewa i goście wysłuchali kolejnego koncertu z cyklu „Mazowsze w Koronie”, zatytułowanego „Rzymskie śpiewy mszalne z X wieku” w wykonaniu zespołu wokalnego „Bornus Consort”.
Rozpoczął się on w piątek 9 września, dokładnie o godz. 19.04, czyli o zachodzie słońca w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie.
Jak wyjaśnił Marcin Bornus – Szczyciński, kierownik artystyczny zespołu, godzina rozpoczynająca kolejny liturgiczny dzień oraz atmosfera zapalonych naturalnych ogni w postaci świec, miała przybliżyć klimat średniowiecznych czasów, z których pochodziły wykonywane utwory. Z okazji 1050 rocznicy przyjęcia chrztu świętego przez księcia Polan Mieszka I zaprezentowano muzykę wokalną, należącą do tradycji rzymskiej, pochodzącą z tamtych czasów, odnalezionych w dwóch najstarszych rękopisach muzycznych zachowanych w Europie, datowanych od 922 do 970 roku. Wówczas to zanotowano po raz pierwszy, funkcjonujący od wieków śpiew chorałowy. Wykonawcami koncertu: w zespole „Bornus Consort” byli: Marcin Bornus – Szczyciński – polski wokalista, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej oraz Robetr Lawaty, Robert Pożarski, Paweł Szczyciński, Mirosław Borczyński i Stanisław Szczyciński. Na koncert wybrano miedzy innymi mszalne części zmienne i stałe przeznaczone na dzień koncertu oraz inne utwory.
Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński, który współpracuje z organizatorem cyklu koncertów „Mazowsze w Koronie”, powiedział, że był to pierwszy wyjazdowy koncert. Poprzednie odbywały się w monumentalnej konkatedrze w Sokołowie Podlaskim. Wybrano zaś na niego zabytkowy kościół parafialny w Skrzeszecie, pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku.
Przypomniał również, że „Mazowsze w Koronie” to cykl muzycznych wieczorów w zabytkach architektury mazowieckiej, realizowany od 2001 roku. Zapraszani są nie czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści. Także w małych miejscowościach województwa mazowieckiego rozbrzmiewają w ich wykonaniu wielkie dzieła europejskich mistrzów, wzbogacając życie kulturalne ich mieszkańców.
ks. Artur Plachno