Różaniec lekarstwem na wszystko
Głównym punktem była Msza św. celebrowana w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Sawczuka. W homilii Ekscelencja nawiązał do postaci św. Pawła i ważnego wydarzenia z jego życia, jakim był moment nawrócenia. „Człowiek może tylko spaść z konia, rozbić nos i oślepnąć, ale przewrócić całe życie i tak nim pokierować, by człowiek odkrył jego zbawczy sens, może jedynie Bóg”. Przypomniał również wielką rolę Apostoła Narodów, jaką odegrał w historii Kościoła otwierając jego działalność na świat. „Dzisiaj, gdy pojawiają się opinie, że Kościół już nie idzie do przodu, ale stoi w miejscu, a może się i cofa, św. Paweł może być orędownikiem nowego otwarcia, ku któremu Duch Święty chce cna poprowadzić” – powiedział ks. Biskup.
Drugą część spotkania na auli seminaryjnej rozpoczęła wspólna modlitwa dziesiątkiem różańca. Ks. Roman Kowerdziej – Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Maryjnych przypomniał nauczenie papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II, na tema różańca. Zwrócił uwagę na szczególna moc tej modlitwy, która ma siłę przemieniać losy świata. Zaapelował i wezwał do gorliwej modlitwy, zaangażowanie w promowanie różańca w lokalnych społecznościach, zakładanie nowych Kół Żywego Różańca oraz do odprawiania pierwszych sobót miesiąca zgodnie z zaleceniami Matki Najświętszej.
Renata Przewoźnik podsumowała roczną działalność Kół Żywego Różańca w Diecezji Drohiczyńskiej. Przypomniała między innymi post o chlebie i wodzie podjęty przez ponad tysiąc osób w intencji Ojca Świętego oraz kapłanów Diecezji Drohiczyńskiej, udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę oraz wsparcie duchowe i materialne misjonarzy pochodzących z diecezji. W programowaniu przyszłorocznej pracy zwrócono uwagę na inicjatywy podejmowane każdego roku, a szczególnie udział w papieskim projekcie dofinansowania budowy kaplicy i internatu w Rwandzie.
Spotkanie zakończyła wspólna agapa.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski