Rocznica poświęcenia drohiczyńskiej katedry
W homilii ks. bp Piotr Sawczuk przypomniał, że człowiek nie może poradzić sobie bez Kościoła. „Ci, którzy odrzucają Kościół i jego duchową władzę (…), tak naprawdę odrzucają wolność, choć często głośno krzyczą, że w ten sposób wolność zdobyli”. W nawiązaniu do Liturgii Słowa Ekscelencja pytał, „za kogo ludzie uważają dziś Syna Człowieczego , co mówią o za łożonym przez Niego Kościele? Czy tylko to, że ubywa mu wiernych, że nie nadąża za tempem zmian zachodzących w świecie? Na szczęście nie tylko to. Ciągle jest wielu ludzi spoglądających w stronę Kościoła z nadzieją i miłością. Poswatają nowe grupy modlitewne, apostolskie i charytatywne. Ludzie chcą do nich należeć, poświęcać swój czas, wyrywają się z codziennego zagonienia, by zaczerpnąć powietrza, by umocnić ducha, by ofiarować bliźnim kawałek siebie” – powiedział ks. Biskup.
Na zakończenie Eucharystii Ekscelencja pobłogosławił i wręczył książeczki do nabożeństwa dzieciom przygotowującym się do przyjęcia sakramentu pierwszej Komunii Świętej.
Rocznica poświęcenia kościoła katedralnego jest ważnym wydarzeniem dla całej diecezji. Z tej racji podczas uroczystości wręczono medale BENEMERENTI dla zasłużonych dla Diecezji Drohiczyńskiej. Złoty medal otrzymał ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, medale srebrne: Sabina Dropia, Mieczysław Fronc, Ignacy Grzybowski, Anna Izdebska-Stańczuk, Danuta Karniewicz, Kazimierz Koczewski, Lucyna Koziarska, Andrzej Miazio, Renata Przewoźnik, Maria i Stanisław Wierzbiccy i Wiesław Zinkiewicz. Brązowy medal BENEMERENTI otrzymali: Andrzej Anusiewicz, Józef Dłuski, Małgorzata Mech, Michał Niewiński, Andrzej Rudo, Sławomir Ryszawa, Tadeusz Szereszewski i Wojciech Wołyniec.
Świątynia w Drohiczynie została konsekrowana 10 stycznia 1723 roku przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego. W 1991 r. papież Jan Paweł II ustanawiając diecezję drohiczyńską, podniósł świątynię do rangi katedry. 10 stycznia 2005 r., po zakończeniu trzyletniej, gruntownej renowacji, biskup Antoni Dydycz dokonał rekonsekracji katedry.
tekst – al. Karol Młynarczyk
zdjęcia – al. Piotr Zdzieborski