Represje władz komunistycznych wobec Kościoła Katolickiego
”Represje władz komunistycznych wobec Kościoła Katolickiego w Polsce północno-wschodniej w latach 1945-1956”, to temat prelekcji, którą dr hab. Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił w Siemiatyczach we wtorek, 26 kwietnia. W pierwszych słowach, wykładowca zwrócił uwagę, na szczególny w powojennej Polsce charakter polityki wobec pozostałości po Diecezji Pińskiej. Przypomniał, że II wojna światowa zmieniła granice naszego kraju, proporcje społeczne i wyznaniowe. Opowiadał o działaniach służb bezpieczeństwa w kraju i regionie. Szczególnie zwracał uwagę zebranych na wydarzeniach, które miały miejsce na terenie obecnej diecezji drohiczyńskiej. Przybliżył postać ks. Wiktora Glińskiego, prefekta liceum w Drohiczynie, który walczył o utrzymanie symboli religijnych w szkole, o krzyże w klasach i modlitwę przez rozpoczęciem nauki. Mówiąc o toczoną przez aparat bezpieczeństwa walką z religią w szkołach zwrócił uwagę, że jednym z pierwszych księży, którym odebrano prawo nauczania w szkołach był późniejszy biskup diecezji drohiczyńskiej ks. Władysław Jędruszuk. Dr Sychowicz opowiadał o planach likwidacji Seminarium Duchownego w Drohiczynie, planach, które na szczęście nie zostały zrealizowane. Wśród zjawisk budzących szczególny niepokój wśród bezpieki prelegent wymienił pielgrzymki, a w szczególny sposób zwrócił uwagę na zorganizowaną 9 września 1955 roku pielgrzymkę z parafii Ostrożany i Perlejewo, w której uczestniczyło 155 wiernych. Wszystkie te informacje zostały przyjęte przez uczestników spotkania z wielkim zainteresowaniem, a prelegent został poproszony o odpowiedzi na pytania mieszkańców.
Spotkanie z cyklu Przystanek Historia zostało zorganizowane przez Siemiatycki Ośrodek Kultury, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Białystok oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział Siemiatycze. Siemiatyckie potkania z historią odbywają się raz w miesiącu, towarzyszą im wykłady i prelekcje filmów.
Krzysztof Sychowicz jest pracownikiem OBEP IPN w Białymstoku. Wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego i tam się doktoryzował. Tytuł doktora habilitowanego Krzysztofowi Sychowiczowi nadała Rada Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW w Warszawie. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są przede wszystkim przemiany społeczno-polityczne w Polsce w latach 1945–1990.
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ksAP]