Prezentacja książki w Węgrowie
Podczas spotkania autor zaprezentował archiwalne zdjęcia, omówił okoliczności powstania publikacji oraz podzielił się wrażeniami, które napotkał podczas zbierania materiałów do książki. Podkreślając, że w tamtych czasach dzwony kojarzyły się z tradycją chrześcijańską, która w obecnych czasach powoli zanika.
W spotkaniu uczestniczyli: bp Piotr Sawczuk – biskup drohiczyński, dr Dorota Piramidowicz – dyrektor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Dyrektor Instytutu Poloniki Dorota Janiszewska-Jakubiak, Wiceprezes Stowarzyszenia Klasztor Węgrów Maria Koc, gospodarz miejsca ks. dr Romuald Kosk oraz wiele innych gości.
Szczególne podziękowania otrzymała rodzina Kruszewskich – słynnych węgrowskich ludwisarzy, którzy produkcją dzwonów zajmują się do dnia dzisiejszego. Byli obecni również potomkowie innych ludwisarskich rodów z naszego miasta i okolic. Nie zabrakło łez wzruszeń i pięknych wspomnień z czasów, kiedy wspominano o tamtym okresie życia przybyłych gości.
Panu Piotrowi gratulujemy pięknej publikacji oraz dziękujemy za trud jakiego podjął się w odtworzeniu obrazu ludwisarzy żyjących w Różanie, Żeleźnikach i w szczególności w Węgrowie w XIX-XX wieku.
Wystawa, która towarzyszyła prezentacji książki przygotowana przez Pana Piotr jest dostępna dla zwiedzających w Sali Wirydarz Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.
Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.
Tekst i zdjęcia: Barbara Rychlik