Prace archeologiczno-ekshumacyjne w Bielsku Podlaskim
Na terenie Bielska Podlaskiego znajdują się zabudowania dawnego klasztoru karmelitów . W latach 1944–1956 mieściła się w nich siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (UB) w Bielsku Podlaskim. W miejscu tym dochodziło do zbrodni i mordów dokonywanych na członkach powojennej konspiracji zbrojnej i przeciwnikach ustroju komunistycznego. Obecnie teren i budynki poklasztorne są własnością parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel.
Korzystając ze zgody proboszcza, ks. prał. płk. Henryka Polaka, od 19 do 23 września 2016 r. białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził badania archeologiczne na dziedzińcach obiektu, w celu potwierdzenia doniesień, że na tym terenie dochodziło do potajemnego grzebania ofiar zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy UB. Odnaleziono jeden kompletny szkielet ofiary oraz pojedyncze kości należące do co najmniej kolejnych pięciu. Trwają oględziny medyczne odnalezionych szczątków. Szczegóły sprawy zostaną opisane w „Niedzieli Podlaskiej” 6 listopada br.
Oddział IPN w Białymstoku prosi o zgłaszanie się rodzin ofiar zbrodni PUBP w Bielsku Podlaskim, których miejsce pochówku nie jest znane, w celu udostępnienia próbki śliny do badań porównawczych DNA. Badanie jest bezbolesne i bezpłatne, szczegóły można uzyskać kontaktując się pod numerem tel. 85 6645784 i adresem e-mail: marcin.zwolski@ipn.gov.pl.
Marcin Zwolski
Oddział IPN w Białymstoku