Powołanie Bractwa Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego. podczas Eucharystii, celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w kościele p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim zostało erygowane Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel.
Rozpoczynając uroczystość wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej i rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski powiedział: „Na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego, kan. 225 § l i § 2; kan. 298 §. l, Dokumentów Soboru Watykańskiego II – „Apostolicam actuositatem”, nr 16 oraz Statutów I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej nr 95 i 96, świeccy, na mocy powołania wynikającego z przyjętego chrztu mają prawo i ogólny obowiązek współpracować, czy to indywidualnie, czy też zrzeszeni w stowarzyszeniach, a także w przeróżnych dziełach służących apostolstwu, ażeby Boże przepowiadanie było poznane przez wszystkich ludzi na całym świecie i przez nich przyjęte. Apostolstwo to jest działanie polegające na dawaniu świadectwa chrześcijańskiego życia, na głoszeniu i wyjaśnianiu, słowem i czynem, prawd ewangelicznych w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.
W tym celu ks. bp Tadeusz Pikus, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej powołał do życia Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel. Najważniejszym zadaniem tego Bractwa jest szukanie królestwa Bożego przez zajmowanie się sprawami świeckimi i kierowanie nimi według myśli Bożej. Członkowie tego Bractwa mają być aktywnie obecni w różnych inicjatywach Kościoła. Winni odznaczać się duchem wyrzeczenia, miłością do ludzi przez niesienie pomocy potrzebującym, umiłowaniem modlitwy, liturgii i sakramentów świętych.”
Dekret Biskupa Drohiczyńskiego powołujący do życia Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim odczytał dziekan bielski ks. prał. Kazimierz Siekierko, natomiast listę osób, powołanych do Bractwa jego organizator ks. prał. Henryk Polak, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej z Góry Karmel, przy której będzie ono działać.
Są to: Jaroszko Wojciech, Jaroszko Beata, Wróblewski Antoni, Wróblewska Renata, Hryniewicki Zbigniew, Hryniewicka Teresa, Pęski Tadeusz, Pęska Elżbieta, Pawełkiewicz Edyta, Pawełkiewicz Przemysław, Paszkowski Zbigniew, Paszkowska Małgorzata, Kotowicz Leszek, Kotowicz Barbara, Malinowski Łukasz, Malinowska Joanna, Bagiński Ryszard, Bagińska Iwona, Borowski Krzysztof, Borowska Ewa, Falkowska Magdalena, Żukowski Piotr, Paszkowski Jarosław, Paszkowska Ewa, Gierasimiuk Chomicki Tomasz, Gierasimiuk Chomicka Agnieszka, Malinowski Dariusz, Malinowska Agnieszka, Kłosowski Mariusz, Kłosowska Jolanta, Kotowicz Łukasz, Kotowicz Justyna, Kotowicz Krzysztof, Kotowicz Aneta, Nieścior Rafał, Nieścior Monika, Szczykowska Gołębiewska Marta oraz Gołębiewska Józefa.
Otrzymali oni, poświęcony przez ks. bpa Tadeusza Pikusa „bracki płaszcz” z maryjnymi symbolami oraz szkaplerz karmelitański. Złożyli także uroczyste ślubowanie.
W wygłoszonej homilii ks. bp Tadeusz Pikus powiedział, że Bóg szanuje naszą wolność i tylko człowiek może Jemu otworzyć drzwi swego serca. Pokazuje to Maryja, gdy archanioł Gabriel w imię Boga pyta Ją o decyzję przy zwiastowaniu. „Chrystus przenika do wnętrza pomimo drzwi zamkniętych, ale do wnętrza serc nie przeniknie, jeśli nie otworzymy ich sami. Ten zaś kto pomaga nam w tym otwarciu serca jest Duch Święty. (…) Jeżeli ktoś jednak przyjmie Chrystusa i zamknie za Nim drzwi, biorąc Go tylko dla siebie, to słaby jest z niego świadek i uczeń. Potrzeba te drzwi otworzyć od środka, tak aby być świadkami Jezusa Chrystusa wobec świata. On tego się domaga mówiąc: „A kiedy otrzymacie Ducha Świętego będziecie moimi świadkami” – powiedział.
Dziękując Pasterzowi diecezji drohiczyńskiej za powołanie Bractwa Matki Bożej z Góry Karmel, ks. prał. Henryk Polak powiedział, że inspiracją do podjęcia się jego organizacji były procesje ku czci św. Stanisława w Krakowie. Uczestniczył w nich jako kapelan wojskowy, podziwiając wielobarwny korowód różnych bractw i stowarzyszeń, dających świadectwo swej wiary. Postanowił, że gdy będzie miał możliwość, postara się o utworzenie takiej struktury w parafii, w której będzie proboszczem. Bielska parafia pokarmelitańska, mająca długą tradycję kultu maryjnego, gdzie także znalazło się wielu zaangażowanych młodych ludzi, pozwoliła mu na zrealizowanie tego zamysłu.
Ks. bp Tadeusz Pikus, który otrzymał także „bracki płaszcz” mówił, że dzisiejszy świat potrzebuje również takich obrazowych świadectw wiary, obecnych zwłaszcza podczas różnych uroczystości.
ks. Artur Płachno